Partnerzy serwisu:

Infrastruktura napędza produkcję materiałów budowlanych. W perspektywie wzrost cen

Elżbieta Pałys 09.10.2018

Infrastruktura napędza produkcję materiałów budowlanych. W perspektywie wzrost cen
fot. LD
Rozkręcające się inwestycje infrastrukturalne, w tym drogowe, spowodowały duży wzrost w zapotrzebowaniu na materiały budowlane. Wzrosty ocierające się o historyczne rekordy notują producenci cementu, betonu towarowego czy kostki betonowej. Szeroko pojęta branża betonowa jest w dobrej kondycji, ale gonią ją rosnące koszty, które ostatecznie dotkną ich klientów.
O rynku materiałów budowlanych rozmawiano podczas Dni Betonu, które w dniach 8-9-10 października odbywają się w Wiśle. Organizatorem wydarzenia, które zgromadziło tysiąc osób, jest Stowarzyszenie Producentów Cementu.

Cement podrożeje. Winna m.in. energia

Branża cementowa w Polsce to 14 zakładów cementowych zlokalizowanych w 8 województwach. To sektor, w którym bezpośrednio znajduje zatrudnienie 4 tys. osób, a pośrednio, razem w branżami powiązanymi, branża tworzy nawet 25 tys. miejsc pracy. W formie różnych opłat i podatków branża cementowa wnosi do budżetu 1,5 mld zł. – Wszystkie cementownie inwestują proekologicznie, nie stanowimy uciążliwości dla sąsiadów – zaznacza Andrzej Ptak, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu. – Odgrywamy także znaczącą rolę w zagospodarowaniu odpadów – dodaje. Podkreśla, że polskie cementownie są jednymi z najnowocześniejszych w Europie.

Potencjał branży cementowej w Polsce oceniany jest na 20 mln ton rocznie. Prognozowana wielkość sprzedaży w tym roku to 18,5 mln ton. – W przyszłym roku ma być lepiej, ale dynamika nie przewiduje wzrostu powyżej 19 mln ton – mówi Andrzej Ptak.

Niestety, w bliskiej perspektywie trzeba się liczyć ze wzrostem cen cementu. Przede wszystkim, jak mówi Andrzej Ptak, wpływ na finalną cenę produktu będzie miała polityka klimatyczna w Europie i na świcie, która spowoduje wzrost koniecznych zakupów jednostek CO2.

Druga rzecz to wzrost cen energii, który w przyszłym roku dla przedsiębiorstw produkcyjnych sięgnie 30 proc. – Nie da się tego skompensować większą aktywnością branży. Ten koszt będzie musiał być przeniesiony na odbiorcę – mówi szef Stowarzyszenia Producentów Cementu. Przyznaje także, że branża odczuwa skutki trudności związanych z transportem materiałów.

Beton towarowy bije rekordy

Mocna, na tle krajów europejskich jest też branża producentów betonu towarowego. – Na tle Europy Polska jest piątym producentem z wolumenem ponad 20 mln metrów sześciennych – mówi Mateusz Gruszczyński ze Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego.

Branża ma tysiąc instalacji do produkcji mieszanek betonowych, równomiernie rozmieszczonych na terenie kraju. Produkowany w nich materiał trafia na place budów dzięki wykorzystaniu ponad 3 tys. specjalistycznych środków transportu.

W ubiegłym roku polscy producenci betonu towarowego wytworzyli 22,6 mln metrów sześciennych betonu. To niewiele mniej niż w rekordowym do tej pory roku 2011 – wtedy poziom produkcji sięgnął ponad 23 mln m sześc. W 2018 roku rekord ten może on zostać pobity. Według szacunków, w tym roku produkcja może sięgnąć 24,5 mln m sześc. ton.
Na wzrost produkcji betonu towarowego wpływa m.in. boom w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowo – magazynowym, ale i budownictwie infrastrukturalnym. W tym ostatnim przypadku popyt nakręca głównie fakt, że ruszają prace na placach budów w ramach kontraktów typu projektuj i buduj podpisanych w poprzednich latach. Producenci betonu towarowego spodziewają się tu dalszych wzrostów.

Branżę niepokoi jednak brak pracowników, w tym kierowców i budowlańców. Martwią także przepływy finansowe w branży oraz rosnące ceny surowców.

Kostka nie leży w magazynach

Ruch w budownictwie infrastrukturalnym odczuwają także producenci kostki brukowej. W tym roku magazyny nawet największych producentów były puste – produkcja była na bieżąco wykorzystywana, głównie na potrzeby inwestycji drogowych, w tym gminnych – budowy krawężników, placów, czy chodników. Klienci indywidualni, ze względu na dużą ilość inwestycji drogowych, w tym roku zeszli na dalszy plan – przyznają przedstawiciele producentów.

Producenci kostki najbardziej odczuwają problemy związane z dostępnością kruszyw – to także skutek boomu w inwestycjach drogowych. – Trzeba było dostosowywać receptury pod dostępne kruszywa – przyznaje Piotr Zając ze Stowarzyszenia Producentów Drogowej Kostki Brukowej.

W tym roku branża wyprodukuje 80 mln m kwadratowych kostki brukowej. – Roczna produkcja kostki z tego roku pozwala na wybetonowanie całego Płocka – porównuje przedstawiciel branży.

Ta dobra koniunktura nie utrzyma się jednak zbyt długo – prognozuje Piotr Zając. Przyszłością dla producentów, w jego ocenie, jest rynek wtórny i produkty wysokomarżowe.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony