Partnerzy serwisu:

Innowacje chemiczne od Megmar wsparciem dla energetyki węglowej

Redakcja 20.09.2017

Innowacje chemiczne od Megmar wsparciem dla energetyki węglowej
fot. Megmar
Firma chemiczna Megmar, specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań dla przemysłu, opracowała technologie pozwalające zwiększać efektywność elektrowni oraz redukować poziom szkodliwych emisji. Należy do nich m.in. chemiczna metoda usprawniania procesu odsiarczania spalin, minimalizująca wytrącanie się osadów twardych w absorberze.
Sektor energii stoi dziś przed ogromnymi wyzwaniami – trwa budowa nowych bloków energetycznych w całej Polsce, a liczne istniejące elektrownie wymagają modernizacji. Czynnikiem, który nie ułatwia inwestowania w konwencjonalną energetykę jest polityka klimatyczna i kurs na gospodarkę niskoemisyjną.

Modernizacja sektora idzie jednak w dobrym kierunku – nowobudowane bloki będą niskoemisyjne, a nowe technologie - w tym innowacyjne rozwiązania chemiczne, których opracowaniem z powodzeniem zajmujemy się od lat -wpływają korzystnie na już istniejące bloki. Nowatorskie preparaty chemiczne pozwalają na wiele sposobów zwiększać efektywność kosztową i ekologiczność instalacji. Np. opracowana przez Megmar chemiczna metoda usprawniania procesu odsiarczania spalin minimalizująca wytrącanie się osadów twardych w absorberze pozwala skracać przestoje okresowe instalacji i eliminować przestoje awaryjne.

To prawdziwy przełom, ponieważ dotychczas w branży energetycznej stosowano głównie pracochłonną i wymagającą czasu mechaniczną metodę usuwania osadów twardych w absorberze, która znacznie wydłuża czas postoju remontowego Instalacji Odsiarczania Spalin (I.O.S.). Dodatkowo w wyniku mechanicznego usuwania osadów może dochodzić do uszkodzeń powłok ochronnych stosowanych na elementach układu I.O.S. i uszkodzeń urządzeń oczyszczanych. To wszystko sprawia, że stosowanie dobrze dobranej, dedykowanej dla danej instalacji chemii przemysłowej pozwala na poczynienie ogromnych oszczędności przy jednoczesnym zwiększeniu żywotności instalacji.

Rozwiązanie Megmar eliminuje zagrożenia i niedogodności w pracy I.O.S związane z powstawaniem osadów twardych. Podczas stosowania preparatu spada zawartość takich pierwiastków jak żelazo i mangan oraz tlenek krzemu, tlenek glinu i innych tlenków mogących wytrącać się w postaci osadu. Dodatkowo spadek zawartości chlorków wpływa korzystnie na lepszą absorpcję SO2, co jest szczególnie istotne w kontekście limitów emisji, a spadek zawartości fluorków i tlenków przekłada się na lepszą jakość gipsu uzyskanego w procesie odsiarczania spalin.

Produkty Megmar znajdują zastosowanie również w konserwacji kotłów energetycznych. To między innymi powłoki nowej generacji, ochraniające powierzchnie kotłów przed erozją i korozją. Technologia ta ogranicza konieczność postojów awaryjnych urządzeń i wydłuża ich żywotność, przynosząc znaczące korzyści ekonomiczne. Powłoki Megmar chronią powierzchnie narażone na wysokie temperatury i agresywne środowisko w kotłach przemysłowych i piecach. Wyróżnia je m.in. odporność temperaturowa do 1200°C oraz bardzo wysoki stopień twardości (90/100 w skali Shore D). Dzięki dobranym komponentom, nałożenie powłoki minimalizuje zużycie instalacji, eliminując kosztowne remonty i postoje.

Choć nie jest to oczywiste, energetyka konwencjonalna może rozwijać się równolegle z wdrażaniem prośrodowiskowego, ekologicznego podejścia lansującego – również w sferze prawnej – rozwiązania niskoemisyjne. Potrafimy coraz skuteczniej ograniczać emisje będące efektem spalania węgla, a innowacyjna chemia pozwala realizować ambitne założenia ekologiczne, tak specyficzne dla polskiego systemu energetycznego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony