Partner serwisu

InPost blisko podwojenia przychodów

inf. pras. 11.05.2022

InPost blisko podwojenia przychodów
fot. mat. pras.
InPost w pierwszym kwartale 2022 roku zwiększył przychody o 94 proc. do 1,542 mld zł. Wolumen obsłużonych paczek wzrósł o 68 proc. sięgając 164,2 mln. Najszybciej wolumeny rosły w Wielkiej Brytanii, Polsce i Francji.
InPost przyspieszył rozbudowę sieci Paczkomatów na wszystkich rynkach.

W pierwszym kwartale zostało postawionych 1 905 nowych urządzeń, co zwiększyło ich łączną liczbę do 22 272 sztuk w całej Grupie. Skorygowany wynik EBITDA Grupy wzrósł w pierwszym kwartale o 23 proc. do 409,1 mln zł. Skorygowana marża EBITDA wyniosła 26,5 proc.

– Rok 2022 pomimo wielu wyzwań, które przyniósł, zaczął się dla InPostu dobrze. Zwiększyliśmy udziały w kluczowych dla nas rynkach. Osiągnęliśmy rekordowy, 94-proc. wzrost sprzedaży, której wartość wyniosła 1,54 mld zł. W Wielkiej Brytanii, pomimo spadku wolumenu rynku e-commerce w I kwartale o ponad jedną piątą, zwiększyliśmy wolumeny o 157 proc. i przekroczyliśmy nawet wysokie wolumeny notowane w IV kwartale 2021 r. – mówi Rafał Brzoska, prezes InPost.

– We Francji, dzięki naszej silnej pozycji w segmencie C2C zwiększyliśmy wolumen o 8 proc., w porównaniu z szacowanym spadkiem rynku o 16 proc. W Polsce, po raz kolejny zwiększyliśmy udział w rynku pomimo rosnącej liczby maszyn paczkowych instalowanych przez naszą konkurencję. Spadek siły nabywczej miał negatywny wpływ na tempo wzrostu rynku e-commerce w pierwszym kwartale na większości rynków europejskich. Choć spodziewamy się, że ten trend się utrzyma w tym roku, wierzymy, że znaleźliśmy sposób na to, aby rosnąć szybciej niż konkurenci, nawet w tym trudniejszym czasie – powiedział Rafał Brzoska.

Udział InPostu w polskim rynku wzrósł w ubiegłym roku do 48 proc. z 44 proc., natomiast w pierwszym kwartale 2022 roku wolumen obsłużonych przesyłek w Polsce wzrósł o 16 proc. wobec szacowanego wzrostu całego rynku na poziomie 15 proc. Obecnie już 57 proc. Polaków ma paczkomat w odległości 7-minutowego spaceru od miejsca zamieszkania.

W Polsce w pierwszym kwartale liczba Paczkomatów InPost zwiększyła się o 912. Liczba osób korzystających z Paczkomatów InPost wzrosła w Polsce rok do roku o 13 proc. przekraczając poziom 15,3 mln użytkowników.

Z kolei we Francji, na koniec marca, liczba Paczkomatów InPost wzrosła do 651 i była ponad dwukrotnie większa niż na koniec 2021 roku.

Według najnowszego raportu agencji badawczej Kantar, już 94 proc. Polaków jako formę dostawy wybiera tę kierowaną do Paczkomatu. Natomiast wskaźnik NPS – określający poziom satysfakcji klientów – dla odbiorów i nadań paczek w Paczkomatach pozostaje na bardzo wysokim 75-punktowym poziomie. Wyrazem wzrostu zainteresowania usługami InPost jest rosnąca liczba użytkowników aplikacji mobilnej. Tylko w pierwszym kwartale aplikacja odnotowała przyrost na poziomie ponad 400 000 użytkowników, przekraczając tym samym 9,6 mln użytkowników.

– Fakt, że już 57 proc. Polaków ma Paczkomat w pobliżu swojego miejsca zamieszkania ma pozytywny wpływ na poziom zadowolenia klientów z usług e-commerce, zwłaszcza, że dla coraz większej grupy osób, liczy się ekologia – powiedział Rafał Brzoska, podkreślając, że w porównaniu do dostaw kurierskich pod drzwi, usługi z wykorzystaniem Paczkomatów zmniejszają emisję CO2 nawet o 90 proc. – Dostawy do Paczkomatów wymagają mniejszych nakładów pracy i są bardziej energooszczędne w porównaniu z dostawami pod drzwi. Naszym celem jest teraz budowanie świadomości konsumentów i rozpowszechnienie tej formy dostaw wśród mieszkańców całej Europy.

Oprócz działań skoncentrowanych na minimalizacji wpływu branży e-commerce na środowisko, innym elementem aktywności InPostu w obszarze zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej jest pomoc dla dotkniętych wojną mieszkańców Ukrainy. Do tej pory spółka, wspólnie z m.in. Caritas Polska i Polskim Czerwonym Krzyżem przesłała na Ukrainę około 6 000 ton pomocy humanitarnej. W odpowiedzi na potrzeby uchodźców, InPost wprowadził także w Polsce ukraińską wersję językową swojej aplikacji.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony