Partner serwisu

InPost podwoił przychody. 2020 rok był dobry dla tego biznesu

Redakcja/inf. pras. 30.03.2021

InPost podwoił przychody. 2020 rok był dobry dla tego biznesu
fot. mat. pras.
Rok 2020 bez wątpienia był dobry dla InPost. Firma z nawiązką podwoiła przychody, jeszcze bardziej wzrosły jej zyski. InPost opublikował wyniki finansowe za miniony okres.
Z przedstawionych danych wynika, że w 2020 roku przychody firmy wzrosły o 104 proc. do 2,53 mld zł. EBITDA zwiększyła się o 184 proc. i wyniosła 994 mln zł, marża EBITDA wzrosła o ok. 1100 pb do 39,3 proc. Skorygowany poziom EBITDA wzrósł o 186% do 1 mld zł.

W ciągu minionego roku wydatki inwestycyjne InPost wzrosły o 68 proc. do 537 mln zł, a wolne przepływy pieniężne zwiększyły się dziesięciokrotnie – do 380 mln zł. Spółka zakończyła rok z dźwignią finansową pro-forma netto na poziomie 2,4x.

W 2020 roku InPost zwiększył wolumen przesyłek o 115 proc. do 310 mln, a sieć paczkomatów wzrosła o 47 proc. do 12.254 maszyn. Łączna liczba skrytek w Polsce wzrosła o 78 proc., do prawie 1,5 mln, wdrożono system bezdotykowych odbiorów z paczkomatów i zwrotów bez etykiet – dzięki rewolucyjnej aplikacji InPost Mobile, która ma już 6 mln użytkowników. InPost realizował strategię przyspieszonej ekspansji międzynarodowej, ze wzrostem wolumenu w Wielkiej Brytanii o 400 proc. w czwartym kwartale 2020 (rok do roku).

– Pandemia COVID-19 przyspieszyła strukturalne zmiany w kierunku gospodarki cyfrowej – tym samym InPost miał świetny rok 2020. Podjęliśmy wiele działań, aby wzmocnić naszą ogólnoeuropejską strategię rozwoju i osiągnęliśmy znakomite wyniki finansowe. Przychody wzrosły ponad dwukrotnie, skorygowany poziom EBITDA przekroczył 1 mld zł, a wolne przepływy pieniężne wzrosły dziesięciokrotnie, podczas gdy wciąż zwiększaliśmy inwestycje w Polsce i Wielkiej Brytanii – mówi Rafal Brzoska, prezes Inpost.

Dodaje, że liczba przesyłek zwiększyła się ponad dwukrotnie, sieć Paczkomatów także rosła dynamicznie, zostały przy tym wprowadzone liczne innowacje jak aplikacja mobilna, bezdotykowy odbiór paczek czy zwroty bez etykiet.

– Ta niezwykła dynamika utrzymywała się nadal na początku 2021 roku, stąd zakładamy dalsze znaczące wzrosty. Paczkomaty są najbardziej ekologiczną formą dostawy – w ciągu roku zmniejszyliśmy emisję CO2 w porównaniu do tradycyjnych form dostawy o 180 tys. ton, jednocześnie redukując ruch uliczny i poziom hałasu – tłumaczy prezes.

Rafał Brzoska zauważa, że w dobie pandemii paczkomaty stały się najbezpieczniejszą formą odbioru przesyłek.

– Od początku 2021 roku osiągnęliśmy również dwa ważne kamienie milowe. Po pierwsze, udany debiut na giełdzie Euronext Amsterdam i zakończoną sukcesem największą w historii ofertę publiczną polskiej firmy na europejskim rynku kapitałowym. Po drugie, ogłosiliśmy planowane przejęcie Mondial Relay – co przyspieszy naszą międzynarodową ekspansję, zapewniając obecność na jednym z największych rynków e-commerce w Europie. W połączeniu z szybkim rozwojem w Wielkiej Brytanii, będziemy wiodącą w Europie platformą dostaw dla e-commerce umożliwiającą odbiór przesyłek poza adresem odbiorcy – podkreśla Rafał Brzoska, prezes InPost.

W styczniu 2020 roku InPost z sukcesem sfinalizował IPO i rozpoczął na giełdzie Euronext Amsterdam notowania pod symbolem „INPST”. Ze względu na duże zainteresowanie inwestorów zapisy na akcje zostały skrócone. Całkowity wyemitowany i pozostający w obrocie kapitał zakładowy składa się z 500 mln akcji zwykłych. Liczba akcji zwykłych w ofercie obejmującej pełne wykonanie Opcji Dodatkowego Przydziału wyniosła 201.250.000, co stanowi 40,3% ogólnej liczby akcji.

InPost planuje akwizycję Mondial Relay, wiodącej francuskiej platformy dostaw przesyłek e-commerce, za ok. 565 milionów euro (ok. 2,6 mld zł).
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony