Partner serwisu

Inwestycja realizowana przez Budimex wygrała konkurs „Buduj bezpiecznie”

Grzegorz Rekiel 10.03.2022

Inwestycja realizowana przez Budimex wygrała konkurs „Buduj bezpiecznie”
fot. Budimex
Budowa nowego bloku energetycznego w elektrowni Turów (woj. dolnośląskie) wygrała w organizowanym przez PIP konkursie „Buduj Bezpiecznie”. Jury doceniło fakt, że w trakcie realizowanej przez konsorcjum firm: Budimex, Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe oraz Tecnicas Reunidas inwestycji, nie doszło do poważnego wypadku.
Cykliczny konkurs organizuje Państwowa Inspekcja Pracy, a jego partnerem jest Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Na etapie krajowym konkursu ocenianych było 13 inwestycji - finalistów szczebla wojewódzkiego. Niedawno poznaliśmy ostateczne wyniki. Zwyciężyła realizowana przez konsorcjum firm: Budimex, Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe oraz Tecnicas Reunidas; budowa nowego bloku energetycznego w elektrowni Turów w Bogatyni (woj. dolnośląskie), nieopodal granicy z Czechami.

Informacja o przyznaniu nagrody głównej ucieszyła Piotra Świeckiego, dyrektora ds. budownictwa energetycznego i przemysłowego w Budimexie. – Dzięki wspólnym działaniom naszych pracowników oraz Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu podczas realizacji kontraktu, na budowie nie doszło do żadnego ciężkiego wypadku. To najskuteczniej chroniona pod kątem BHP budowa bloku energetycznego w Europie – ocenił.

W podobnym tonie wypowiedział się Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. – Komisja konkursowa doceniła zaangażowanie całego zespołu zarządzającego bezpieczeństwem pracy podczas realizacji tak strategicznej inwestycji. 

Szczególnego uznania wymaga fakt, że na budowie o takim zasięgu, z bardzo dużą liczbą pracujących (łącznie w ciągu 7 lat przy inwestycji pracowało 23, 5 tys. osób z 37 krajów), nie doszło do śmiertelnego i ciężkiego wypadku – zauważył.

Oficjalne oddanie do eksploatacji bloku energetycznego o mocy 496 MW w należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, elektrowni Turów, nastąpiło w maju ubiegłego roku. Przed zakończeniem budowy bloku elektrownia dostarczała prąd do około 2,3 mln gospodarstw domowych. Nowoczesna jednostka produkuje do 3 TWh energii rocznie, co pozwala na zaspokojenie potrzeb dodatkowego miliona gospodarstw domowych.

Spółka PGE GiEK podkreśla, że „nowy blok spełnia surowe normy ochrony środowiska” – Emisja SO2 (dwutlenku siarki – aut.) w porównaniu z wyłączonymi wcześniej blokami nr 8, 9 i 10 jest prawie 20-krotnie niższa, a emisja pyłów - około 10-krotnie. Dodatkowo, blok charakteryzuje się emisją CO2 o ok. 15 proc. niższą, niż dotychczas funkcjonujące bloki w tej lokalizacji – wyliczają przedstawiciele firmy.

Przypomnijmy, że o Turowie było ostatnio głośno ze względu na spór Polski z Czechami, który dotyczył wydobycia węgla brunatnego w kopalni mieszczącej się nieopodal elektrowni. Czesi twierdzili, że wydobycie powodowało obniżenie poziomu wód gruntowych po ich stronie granicy.

Sprawą zajmował się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wiosną ubiegłego roku nakazał nam wstrzymanie wydobycia węgla. Polska nie zastosowała się do decyzji, tłumacząc że sparaliżowałoby to działalność elektrowni. Ostatecznie polski i czeski rząd doszły do porozumienia, a sprawa została wykreślona z rejestru TSUE.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony