Partner serwisu

Ivia ma wykonać dokumentację dla poszerzenia A4 pod Krakowem

ep. 05.09.2022

Ivia ma wykonać dokumentację dla poszerzenia A4 pod Krakowem
fot. Google Maps
Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy autostrady A4 od węzła Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie złożyła Ivia. Jeśli nie będzie odwołań umowa zostanie podpisana jeszcze w tym miesiącu.
Chodzi o dobudowę trzeciego pasa na odcinku południowej obwodnicy Krakowa liczącym 17,2 km. Obecnie droga w tym miejscu ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pas awaryjny. To za mało biorąc pod uwagę rosnące natężenie ruchu. Generalny Pomiar Ruchu z 2015 roku pokazywał ruch, w zależności od odcinka, na poziomie od 49,6 tys. do 64,1 tys. poj./dobę. Pięć lat później było to już średnio od 71,4 tys. do prawie 85 tys. pojazdów na dobę, przy czym należy uwzględnić że są to wartości średnie, w godzinach szczytów komunikacyjnych natężenia ruchu są jeszcze większe, co powoduje zatory.

GDDKiA zamawia przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na potrzeby dodatkowego pasa ruchu na trasie Kraków Balice – ul. Kąpielowa. Na odcinku od węzła Kraków Południe do ul. Kąpielowej dokumentacja opracowana będzie tylko dla jezdni w kierunku Katowic, ponieważ rozbudowa A4 w kierunku Rzeszowa o trzeci pas ruchu jest już w toku.

Wybrany wykonawca musi przeanalizować i rekomendować do dalszych prac trzech z pięciu następujących wariantów: poszerzenie istniejących pasów ruchu, dobudowę drugiej jezdni, dobudowę obustronną pasów ruchu, dobudowę jednostronną pasów ruchu lub odcinkowo nowy przebieg drogi.

Koszty prac zgodnie z wybrana ofertą to ponad 7 mln zł. Na wszystkie prace przewidziano 48 miesięcy.

Inwestycja będzie wymagała przebudowy wszystkich obiektów inżynierskich oraz istniejących węzłów, bowiem na drodze wykonanej w latach 80. i 90. ubiegłego wieku nie ma rezerwy.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony