Partner serwisu

Jak będzie wyglądała Pętla Mazurska?

ep. 23.07.2022

Jak będzie wyglądała Pętla Mazurska?
fot. Wody Polskie
Z portu na jeziorze Niegocin w Giżycku do jeziora Śniardwy i dalej powrót obecnym szlakiem żeglownym przez jeziora Tałty, Szymon i Jagodne. Taki jest plan na Pętlę Mazurską. Rozpoczynają się prace nad studium wykonalności na szlak żeglugowy. Odpowiedzą m.in. na pytanie czy na trasie trzeba wykonać tunel.
Studium wykonalności ma powstać do końca tego roku. Jest już umowa na wykonanie tych prac – będą kosztowały 800 tys. zł.

– Budowa drogi wodnej łączącej jeziora Niegocin i Śniardwy, pozwoli utworzyć Pętlę Mazurską o długości ponad 100 km. To krok milowy dla rozwoju gospodarczego i turystycznego Mazur – mówi prezes Wód Polskich Przemysław Daca, cytowany w komunikacie.

Zamówiony dokument ma określić możliwe warianty przebiegu trasy wodnej, a spośród nich zostanie wybrane rozwiązanie optymalne z uwzględnieniem aspektów środowiskowych, turystycznych a także finansowych.

Analizowany będzie odcinek o długości ok. 30 km łączący jezioro Niegocin z jeziorem Śniardwy przez jeziora Wojnowo, Buwełno oraz Tyrkło. Obecnie jeziora Buwełno i Tyrkło są od siebie oddzielone terenem o długości ok. 1600 m ze wzniesieniem o wysokości ok. 36 m. Żeby pokonać tę przeszkodę brane są pod uwagę m.in. pochylnia na wzór tej na Kanale Elbląskim, przenoszenie jednostek pływających przy użyciu podwieszonego wyciągu linowego lub wydrążenie tunelu żeglownego pod wyniesieniem.

Te decyzje powinny być podjęte do końca roku. W następnej kolejności wykonana zostanie dokumentacja projektowa wraz z uzyskiwaniem decyzji administracyjnych do realizacji zadania. Z pętli – według planu – skorzystamy w 2029 roku. Koszt jej wykonania Wody Polskie szacują na ok. 400 mln zł. 

Inwestorem są Wody Polskie. 
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony