Partner serwisu

Jak oceniamy oznakowanie dróg? Warto podzielić się opinią

ep. 19.03.2021

Jak oceniamy oznakowanie dróg? Warto podzielić się opinią
fot. K. Nalewajko/GDDKiA
Żeby coś zmienić, trzeba mieć pewność, że obrany kierunek jest słuszny. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce wiedzieć, czy to, w jaki sposób oznakowane są nasze drogi jest czytelne dla kierowców. Warto podzielić się opinią. Mamy czas jeszcze tylko do 28 marca.
Nie ulega wątpliwości, że znaków na drodze jest sporo. Żeby służyły tak, jak powinny, muszą być czytelne i jak najbardziej intuicyjne. Czy takie są? O to właśnie chce spytać kierowców zarządca krajowej infrastruktury drogowej.

Pod koniec lutego ruszyło internetowe badanie ankietowe. GDDKiA pyta w nim użytkowników dróg m.in. o opinię na temat liczby znaków drogowych przy drogach krajowych, czy też o czytelność oznakowania eksperymentalnego w porównaniu do rozwiązań obowiązujących na podstawie powszechnych przepisów.

Ankieta jest dostępna TUTAJ. Jej wypełnienie zajmuje ok. 10 minut. Czas mamy jeszcze do 28 marca.

Zebrane opinie posłużą do prac związanych z oznakowaniem dróg krajowych. Mogą być także istotne dla decyzji, czy oznakowanie funkcjonujące jako eksperymentalne zostanie wprowadzone do przepisów powszechnie obowiązującego rozporządzenia.

Obecnie na drogach krajowych mamy ok. 196 700 znaków pionowych. Wśród nich są znaki informacyjne (ok. 60 tys.), ostrzegawcze (53,5 tys.) oraz znaki kierunku i miejscowości (32,5 tys.).

Do tego 26,5 tys. znaków zakazu, 13 tys. znaków nakazu i 9,2 tys. znaków uzupełniających. Do tego należy doliczyć 2 tys. tabliczek do znaków drogowych, 10,2 tys. tablic znaków zmiennej treści i oznakowania punktów poboru opłat oraz viaTOLL.

Od siedmiu lat na niektórych odcinkach dróg funkcjonuje oznakowanie eksperymentalne. Powstało ono m.in. na podstawie opinii użytkowników dróg, ale także analiz GDDKiA.

W ramach eksperymentu wprowadzono m.in. numeru węzłów na autostradach czy pionowe tablice, które informują o odległości (300, 200 i 100 m), przed początkiem pasa wyłączenia. Na razie oznakowanie eksperymentalne funkcjonuje na 57 odcinkach dróg.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony