Partnerzy serwisu:

Jak powstaje beton?

Emilia Derewienko 04.08.2015

arrow
arrow
Jak powstaje beton?
fot. Emilia Derewienko
Jak powstaje beton?
Jak powstaje beton?
Jak powstaje beton?
Jak powstaje beton?
Jak powstaje beton?
Jak powstaje beton?
– Produkcja betonu polega na zmieszaniu cementu z kruszywem, wodą i chemikaliami. Wszystko odbywa się w odpowiednich proporcjach i jest to bardzo skomplikowany proces – o produkcji betonu rozmawiamy z profesorem AGH Janem Deją ze Stowarzyszenia Producentów Cementu i Piotrem Smolarczykiem, prezesem firmy Budpol.
Drogi betonowe są w Polsce coraz popularniejsze. Niewiele osób wie jednak, na czym polega produkcja tego typu nawierzchni. Drogi betonowe realizowane dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad są dwuwarstwowe – składają się z warstwy spodniej (konstrukcyjnej), tzw. dolnego betonu i warstwy górnej, zwanej też betonem ścieralnym.

– Żeby wykonać tego typu zadanie potrzebne są więc dwie wytwórnie, które wykonają oba rodzaje nawierzchni. Materiał wytworzony jest dostarczony bezpośrednio do maszyn, które tę nawierzchnię wykładają. Układamy około 1 km na dobę – mówi Piotr Smolarczyk, prezes firmy Budpol, podwykonawcy Mota-Engilu na autostradzie A1 relacji Stryków – Tuszyn.

Bezpośrednio po wyłożeniu dwóch warstw betonu natryskiwana jest mieszanina dwóch środków: opóźniającego proces hydratacji cementu i środek chroniący cement przed odparowywaniem. – Po około 3-4 godzinach beton osiąga taką trwałość, że można przeprowadzić proces odkrywania kruszywa – szczotkowania przez specjalne urządzenie. Wydrapuje ona część zaprawy cementowej, która w sposób przemyślany nie zdążyła związać górnej warstwy. Przez to mamy szansę wydrapania tego materiału i odkrycia kruszywa, by uzyskać odpowiednio szorstką – mówi prof. Jan Deja z Akademii Górniczo Hutniczej.

Następnie nakładana jest kolejna warstwa, chroniąca przed odparowywaniem. – Z 1 m kw. w ciągu jednej godziny, bez zabezpieczenia mogłoby odparować ponad 2 litry wody! Tej wody zabrakłoby później do wiązania cementu. W międzyczasie odbywa się proces dylatacji – nacinamy beton, aby pękał w odpowiednich miejscach, żeby nie doszło do niekontrolowanego pęknięcia – dodaje prof. Deja.

Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.

   

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Drogi w technologii betonowej
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony