Partner serwisu

Jaka pomoc dla przedsiębiorstw energochłonnych?

ep. 26.09.2022

Jaka pomoc dla przedsiębiorstw energochłonnych?
fot. Pixabay
Ponad 5 md zł ma być przeznaczone na pomoc dla przedsiębiorców, którzy w największym stopniu zostali dotknięci wzrostami cen energii. Projektem ustawy wkrótce ma się zająć Sejm. Rząd wskazał branże, które mogłyby być objęte pomocą.
Projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024 ma być przepustką do przyjęcia przez Radę Ministrów programów pomocowych dla przedsiębiorstw, których działalność jest zagrożona z uwagi na wzrost cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego.

Łączna kwota pomocy na beneficjenta nie będzie mogła przekroczyć 30 proc. kosztów kwalifikowalnych i nie będzie mogła być wyższa niż 2 mln euro.

Programy rządowe będą adresowane do wybranych grup przedsiębiorców. Jak wynika ze wstępnej koncepcji programu, z pomocy będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy będą w stanie wykazać, że koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego poniesione przez nich w 2021 roku stanowią nie mniej niż 3 proc. wartości, a ich przeważająca działalność jest prowadzona w jednej ze wskazanych w projekcie grup.

Według wykazu skierowanego o prac w Sejmie wśród uprawnionych do pomocy działalności mają się znaleźć m.in. produkcja aluminium, produkcja żeliwa, i stali oraz wyrobów hutniczych, odlewnictwo żeliwa i produkcja miedzi. Na liście są też wytwarzanie i przetwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej, produkcja miedzi oraz produkcja nawozów i związków azotowych. W ramach klasyfikacji według kodów PKD uwzględniono także wodór.

W załączniku do projektu przekazanego do Sejmu nie ma produkcji cementu – to jeden z najbardziej energochłonnych sektorów w obszarze budownictwa. – W zakładach cementowych, które wytwarzają podstawowy materiał budowlany polskiego budownictwa, koszty energii eklektycznej zawsze stanowiły ok. 35 proc. kosztów wytwarzania – zwracają eksperci ze Stowarzyszenia Producentów Cementu. Jak wskazują, w związku z lawinowym wzrostem cen energii (ceny na TGE w transakcjach na 2023 r. przekraczają 1500 zł/ MWh) ta sytuacja zmieniła się na najbardziej niekorzystny scenariusz. Po podwyżkach cen energii udział kosztów energii elektrycznej w kosztach produkcji cementu osiąga nie notowane dotychczas poziomy.

W związku z szykowanym nowym programem pomocowym, apelują o wsparcie objęcie nim sektora cementowego.

Ustawa będzie musiała przejść proces notyfikacji Komisji Europejskiej. Dopiero po uzyskaniu zgody pomoc będzie wypłacana.

W 2022 roku rząd chce przeznaczyć na pomoc z tego tytułu 5,079 mld zł. W kolejnych latach limit wydatków ustalono na 8,212 mld zł w 2023 roku oraz 4,136 mld zł w 2024 r.PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony