Partnerzy serwisu:

Jakie wyzwania dla infrastruktury drogowej?

Elżbieta Pałys 15.05.2019

Jakie wyzwania dla infrastruktury drogowej?
fot. Kolanin, commons.wikimedia.org
Obecnie czynnikiem problematycznym dla branży drogowej w mniejszej skali jest sprzęt, bardziej jest to czynnik ludzki – mówił podczas tarów Autostrada-Polska Tomasz Żuchowski, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad nawiązując do współczesnych problemów budowlanki, jak i do historii budownictwa drogowego. Polska sieć dróg ekspresowych i autostrad jest obecnie na piątym miejscu w Europie. W ostatnich latach wykonany został ogromny krok w rozwoju infrastruktury drogowej, ale wciąż stoją przed nią nowe wyzwania.
W Kielcach, od 14 do 16 maja odbywają się 25. Targi Budownictwa Drogowego Autostrada-Polska. – Targi wyprzedziły budowę dróg – stwierdził prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń. Pierwsze targi adresowane do branży drogowej miały miejsce jeszcze przed uchwaleniem programu budowy dróg i autostrad. Na przestrzeni ćwierćwiecza impreza, tak jak i branża, przechodziła przez różne okresy.

W pierwszym etapie towarzyszyło im ogromne zapotrzebowanie na sprzęt – rozwijające się przedsiębiorstwa doposażały swoje firmy. Swój największy rozkwit miały w okresie szczytu inwestycyjnego, około 12 lat temu. Dziś, jak mówił Mochoń, kiedy na rynku mamy już spore nasycenie jeśli chodzi o sprzęt, Autostrada-Polska z wydarzenia czysto targowego, stała się targowo-konferencyjnym.

- Obecnie mierzymy się z problemami bardziej formalno-prawnymi niż technicznymi, a czynnikiem problematycznym dla branży drogowej w mniejszej skali jest sprzęt, bardziej jest to czynnik ludzki – przyznał Tomasz Żuchowski, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Piąte miejsce w Europie

Polska sieć dróg szybkiego ruchu zajmuje obecnie 5 miejsce w Europie. Największy skok rozwojowy nastąpił w okresie ostatnich piętnastu lat, po wstąpieniu do Unii Europejskiej.

- Możemy być dumni z tego, że w tym okresie, gdy były dostępne bardzo duże środki na drogi udało się tyle zrobić. To również efekt ciężkiej pracy firm drogowych, o których nie zawsze się mówi przy przecinaniu wstęgi – zwraca uwagę Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

Przed branżą infrastrukturalną są jednak następne wyzwania, między innymi związane z rozwojem sektora transportowego. Branża transportowa w ostatnim okresie także mocno się rozwinęła, a obecnie polski sektor transportowy jest jednym z najsilniejszych w Europie. Jak zwraca uwagę Jerzy Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, rozwój tego sektora stawia kolejne wyzwania przed drogowcami.

Potrzebna infrastruktura dla kierowców

- Potrzebne są nam parkingi przy drogach, potrzebne są miejsca, w których kierowcy będą mogli przenocować, bo wkrótce nie będzie można wykorzystywać do tego celu kabiny pojazdu – mówi.
Zwrócił także uwagę na potrzeby w zakresie elektromobilności. - Dziś rozmawiamy nie o ekonomii w transporcie, tylko o ekologii w transporcie – stwierdza szef ZMPD. - Czy nasza infrastruktura będzie dostosowana do technologii, które wkrótce będą obowiązujące? Czy będziemy mogli zatankować wodór, czy szybko załadować pojazd? – pyta. - Jutro to w zasadzie jest dziś – dodaje.

Przedstawiciel przewoźników drogowych przypomniał, że przemysł rozwija się tam, gdzie docierają szlaki komunikacyjne, tam rozwija się przemysł. Do powstających obiektów przemysłowych musi być zapewniony dojazd, w tym również ciężkim transportem. - Polska jest jedynym krajem, gdzie zastosowano dodatkowe opłaty za dojazd do miejsc rozładunku – konstatuje Jerzy Buczek przypominając, że Trybunał Sprawiedliwości UE uznał pobieranie opłat od pojazdów ciężkich korzystających z dróg niedostosowanych do określonej nośności. - Będziemy się domagać zwrotu tych opłat i zwrotu kar, które zapłaciliśmy – zapowiedział 

W tegorocznych targach drogowych w Kielcach uczestniczy 260 firm z 18 krajów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony