Partnerzy serwisu:

Jarmuziewicz: Wspólne wypracowanie zmian w przepisach o fotoradarach możliwe

Rynek Infrastruktury 10.05.2013

Jarmuziewicz: Wspólne wypracowanie zmian w przepisach o fotoradarach możliwe
fot. Rynek Infrastruktury
Po zakończonej wczoraj w sejmie debacie dotyczącej czterech poselskich projektów zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz przyznał, że wszystkie zmierzają do tego samego celu, którym jest to, by pieniądze nie trafiały do budżetu, lecz na budowę dróg i poprawę bezpieczeństwa. – Nie odrzucajmy żadnego projektu, w każdym jest coś kuszącego, trzeba się przyjrzeć temu i zrobić z tego jakąś spójną całość – apelował wiceminister.

Jarmuziewicz przypomniał, że znacznie spadła liczba ofiar w wypadkach drogowych. – Trzeba patrzeć na statystyki: 3,5 tys. zabitych, a na początku lat dwutysięcznych było to 8 czy 9 tys. Robimy więc coś dobrego, wszyscy po kolei, kolejne ekipy polityczne, które nastawały po sobie – mówił.

Tadeusz Jarmuziewicz przychylił się do propozycji, by 100 procent wpływów z fotoradarów było przeznaczane na Krajowy Fundusz Drogowy, która to została zgłoszona w niektórych projektach zmian. Dodał, że sprawę należy przedyskutować na posiedzeniu komisji infrastruktury.

We wszystkich projektach ustaw znalazły się zapisy dotyczące tego, na jaki cel przeznaczyć środki zebrane z mandatów wystawianych dzięki fotoradarom. Obecnie środki te trafiają do ogólnej puli budżetu państwa i nie są dedykowane na drogi. Jarmuziewicz powiedział, że możliwa będzie korekta i wprowadzenie zapisu dotyczącego celu, na który trafią środki z mandatów.

W czwartek w sejmie poseł Andrzej Adamczyk z PiS prezentując projekt zmian swojego klubu proponował, by zweryfikować racjonalność stawianych fotoradarów, które powinny być lokalizowane w miejscach, gdzie tylko nadmierna prędkość przyczynia się do wypadków. Kolejną propozycją było stworzenie funduszu celowego, na który trafiałyby pieniądze z fotoradarów. Byłyby one przeznaczane na naprawę dróg i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Solidarna Polska zaproponowała, by środki z mandatów wystawianych dzięki fotoradarom trafiały na specjalny fundusz, który służyłby do pomagania ofiarom wypadków drogowych. Poseł Patryk Jaki zwrócił się także do ministra Nowaka z propozycją zlikwidowania bramek autostradowych do poboru opłat. Według posła bezpłatne autostrady poprawiłyby bezpieczeństwo na alternatywnych trasach, na które przenoszą się kierowcy w celu uniknięcia opłat.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fotoradary i bezpieczeństwo na drogach
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony