Partnerzy serwisu:

Jest decyzja środowiskowa dla WOW przez Wesołą

Leonard Dolecki 28.12.2018

Jest decyzja środowiskowa dla WOW przez Wesołą
fot. GDDKiA
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała dziś, 28 grudnia, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy w ciąg drogi ekspresowej S17. Mowa o spornym odcinku przebiegającym przez dzielnicę Wesołą. RDOŚ przychyliła się do zdania inwestora.
W dotychczas procedowanej decyzji środowiskowej wariantem preferowanym przez inwestora, czyli przez warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, była opcja przebiegająca na nasypie m.in. przez tzw. Las Milowy (wariant zielony) i to właśnie do realizacji trasy w tym przebiegu przychyliła się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku.
 

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowała jednak duża część mieszkańców Wesołej, a także m.in. Sulejówka. Chcą oni ochronić Las Milowy, a także oddalić trasę od swoich domów. Dodatkowo, podtrzymują oni, że przez lata byli przygotowywani do innego przebiegu trasy, na obrzeżach miasta, w dodatku częściowo poprowadzonego w tunelu.

Przebieg sprawy nie zgadza się także z czerwcowymi zapowiedziami wiceministra infrastruktury Marka Chodkiewicza. Podczas spotkania w Wesołej dał on nadzieję mieszkańcom zapewniając, że o losach obwodnicy nie będą decydowały pieniądze. W międzyczasie nie poinformowano jednak o żadnych wiążących decyzjach. Później pojawiały się informacje, że możliwe, że znajdą się środki na budowę trasy w tunelu.

Nie ma wątpliwości, że każdy wybór RDOŚ w Białymstoku wywołałby niezadowolenie którejś ze stron. Część mieszkańców nie chce budowy trasy w wariancie zielony, a inni sprzeciwiają się wariantowi czerwonemu.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska otrzymywała tysiące uwag i wniosków dotyczących obu wariantów. Z otrzymanych przez nas informacji wynikało, że więcej głosów otrzymywanych przez urząd popiera opcję budowy trasy w wariancie czerwonym, jednak nie jest to znacząco większa liczba głosów.

Oczywiste jest jednak to, że trasa powstać musi. Jest to ostatni odcinek Wschodniej Obwodnicy Warszawy bez decyzji środowiskowej. Jego budowa konieczna jest aby domknąć drogowy ring wokół stolicy. Jeśli sprawa będzie się przeciągać i pozostałe fragmenty tej trasy powstaną wcześniej to w pewnym momencie duży ruch tranzytowy wleje się w ulice Wesołej.

Aktualizacja

Po wydaniu decyzji przez RDOŚ w Białymstoku w sprawie przebiegu trasy interweniował prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Wystosował on pismo do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w którym wyraża oburzenie obrotem spraw oraz pyta "jak to możliwe, że centralny urząd podległy ministrowi infrastruktury nie zastosował się do polecenia z 24 sierpnia 2018 odnośnie uwzględnienia postulatów mieszkańców."
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony