Partner serwisu

Jest gorzej niż w marcu. GUS podał kwietniowe wyniki produkcji-budowlano-montażowej

Grzegorz Rekiel 28.05.2022

Jest gorzej niż w marcu. GUS podał kwietniowe wyniki produkcji-budowlano-montażowej
fot. Pixabay
Wzrosła o 9,3 proc. licząc rok do roku, ale spadła o 5,9 proc., licząc miesiąc do miesiąca. Mieszane uczucia budzą kwietniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej.
Wstępne dane podał niedawno Główny Urząd Statystyczny. W kwietniu tego roku produkcja budowlano-montażowa w tzw. cenach stałych była w Polsce o 9,3% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. (przed rokiem odnotowano spadek o 4,2%, w analizie bierze się pod uwagę firmy zatrudniające ponad 9 osób). Po wyeliminowaniu wpływu tzw. czynników o charakterze sezonowym, produkcja wzrosła r/r o 10,9%.

W kwietniu 2022 r. produkcja budowlano-montażowa, w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, była wyższa zarówno dla robót inwestycyjnych - o 4,2%, jak też remontowych – o 17,7%. Przed rokiem odnotowano spadek odpowiednio o 4,1% oraz 4,5%.

Z kolei sprzedaż produkcji zwiększyła się r/r we wszystkich segmentach. W przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków wzrosła o 20,5%, w firmach realizujących roboty specjalistyczne – o 6,6%, a w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 1,4%.

Nie wszystkie dane napawają jednak optymizmem. Porównując wyniki za kwiecień i za marzec tego roku, produkcja budowlano-montażowa spadła o 5,9% (rok temu odnotowano wzrost o 9,9%), a po wyeliminowaniu sezonowych czynników, spadek wyniósł 5,1%.

W kwietniu, w stosunku do marca tego roku, analitycy zaobserwowali spadek wartości robót w segmencie przedsiębiorstw zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 0,7%), specjalizujących się we wznoszeniu budynków (o 7,8%) oraz realizujących prace specjalistyczne (o 9,6%).

Część ekspertów postrzega sytuację na rynku w czarnych barwach. – Wchodzimy w sezon budowlany, a produkcja spada o 5,9% m/m, rozczarowuje też wzrost o 9,3 % r/r. Budownictwo zaczyna hamować, a wysoka inflacja, z jaką się zmagamy i rosnące stopy procentowe to ogromne wyzwanie dla firm oraz inwestorów – skomentował na Twitterze dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony