Partner serwisu

Jest kalkulator do waloryzacji kontraktów

ep. 27.11.2019

Jest kalkulator do waloryzacji kontraktów
fot. pixabay.com/pl/satynek
Jest już dostępny kalkulator służący do wyliczenia waloryzacji kosztów kontraktów. Dotyczy mechanizmu waloryzacyjnego wprowadzonego do kontraktów zawieranych od początku tego roku. Narzędzie upublicznione zostało na stronach GUS.
Nad odpowiednim wzorem, który pokaże jak realnie zmieniają się ceny w budownictwie przedstawiciele wykonawców i GDDKiA rozmawiali od dawna. Do tych rozmów włączono także GUS to na podstawie danych statystycznych sprawozdawanych do GUS wyliczana była waloryzacja w starych kontraktach. Problemem w praktyce okazało się jednak to, że dane które trafiały do publicznej statystyki nie oddawały realniej sytuacji na rynku. Ceny rosły, a wskaźniki waloryzacyjne stały w miejscu. Trzeba było znaleźć nowy wzór. Właśnie poznaliśmy efekt prac.

Kalkulator dostępny

Udostępniona na stronach GUS aplikacja „Kalkulator” jest mechanizmem (wzorem) waloryzacyjnym do obliczenia realnych zmian kosztów na rynku w określonym czasie dla kontraktów infrastrukturalnych w Polsce. – Umożliwia w szybki i prosty sposób obliczanie wartości mnożnika korygującego za różne okresy, wykorzystywanego dalej do waloryzacji kwot wynikających z realizacji kontraktów drogowych. Daje również możliwość dokonywania symulacji dla potrzeb waloryzacji kontraktów budowlanych według trzech wersji, uzależnionych od przyjętych systemów wagowych wynikających z klauzuli waloryzacyjnej – wyjaśnia w komunikacie GDDKiA.

Dzięki temu narzędziu możliwe będzie automatyczne obliczanie wskaźników, które pokazują faktyczną dynamikę cen na rynku w wybranym okresie, dla elementów, które wchodzą w skład „koszyka waloryzacyjnego”. Mowa m.in. o produkcji sprzedanej wybranych wyrobów przemysłowych (według grup PKWiU) stosowanych w budownictwie drogowym, tj. paliwa, cementu, asfaltu, stali, kruszywa, cenach towarów i usług konsumpcyjnych, czyli tzw. wskaźniku inflacyjnym oraz przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu brutto w sektorze przedsiębiorstw dla robót związanych z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

Nowe narzędzie ma służyć inwestorom i podmiotom specjalizującym się w realizacji inwestycji drogowych. Jak podaje GDDKiA, umożliwia ono w szybki i prosty sposób obliczanie różnych wariantów wartości mnożnika korygującego za różne okresy wykorzystywanego do waloryzacji kwot wynikających z drogowych kontraktów infrastrukturalnych.

Tylko nowe kontrakty

Waloryzacja, której będzie służył opracowany kalkulator jest wpisywana do kontraktów zawieranych od początku tego roku. w zamierzeniach ma to zapobiec sytuacjom, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnim okresie, kiedy firmy, na skutek gwałtownego wzrostu cen nie radziły sobie z kontraktami ostatecznie porzucając je. Spora część firm pracowała na bardzo niskich marżach lub wręcz ponosiła straty. W przyszłości takich problemów powinniśmy uniknąć.

Nowa waloryzacja nie rozwiązuje jednak problemu kontraktów zawartych wcześniej. W tym przypadku, wobec braku możliwości zmiany wartości kontraktu, która uwzględniałaby obiektywny i niezawiniony wzrost kosztów, niektórzy wykonawcy zdecydowali się na dochodzenie swoich roszczeń przed sądem.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony