Partnerzy serwisu:

Jest kolejna nowa umowa po Trakcji na drogę Stolno – Wąbrzeźno

Przemysław Farsewicz 23.01.2021

Jest kolejna nowa umowa po Trakcji na drogę Stolno – Wąbrzeźno
fot. Google Maps
Dojdzie do wznowienia prac na całej drodze wojewódzkiej nr 548 Stolno-Wąbrzeźno. Urząd Marszałkowski podpisał umowę z wykonawcą na kolejny odcinek drogi, po tym, jak wcześniej z inwestycji zrezygnowała Trakcja.
Mowa o inwestycji polegającej na rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 548 Stolno – Wąbrzeźno na odcinku liczącym ok. 29 km z wyłączeniem węzła autostradowego Lisewie. W Urzędzie Marszałkowskim podpisana została kolejna umowa na wznowienie prac. Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego podpisał umowę z konsorcjum firm Kobylarnia SA i Mirbud. Przebudowa 14-kilometrowego odcinka Stolno-Lisewo pochłonie 68,813 mln zł.

– To strategiczna inwestycja dla Chełmna, Wąbrzeźna i Brodnicy, ponieważ daje dostęp do autostrady. Zależy nam, aby jak najszybciej oddać obydwa odcinki do użytku mieszkańców. Jestem przekonany, że konsorcjum Kobylarnia SA i Mirbud dokończy inwestycję do grudnia 2022 r. – podkreślał Zbigniew Sosnowski, wicemarszałek.

To drugi etap prac. W listopadzie 2020 r. podpisano z tym samym wykonawcą umowę na wznowienie prac na 14,5-km odcinku pomiędzy węzłem autostradowym w Lisewie a Wąbrzeźnem za kwotę 68,812 mln zł. Obecnie wykonawca przygotowuje tymczasową organizację ruchu, zaplecze budowy i prowadzi badania podłoża. Wkrótce przekazany zostanie plac budowy obejmujący 14-kilometrowy odcinek na trasie Stolno – Lisewo. Łączna wartość inwestycji, którą realizować będzie konsorcjum Kobylarnia SA i Mirbud wynosi 140 mln zł.

Przypomnijmy, że pierwotnie inwestycję na całej trasie miało zrealizować konsorcjum spółek Trakcja, AB Kauno Tiltai i Przedsiębiorstwa Eksploatacji Ulic i Mostów. Kontrakt między Trakcją a ZDW w Bydgoszczy był zawarty w kwietniu 2017 roku. Umowa była warta ok. 85 mln zł. Dwa lata później, pod koniec kwietnia 2019 r. inwestor poinformował o zerwaniu umowy z wykonawcą. Wśród zarzutów ZDW wymieniał, że firma nie realizowała robót zgodnie z harmonogramem, przerwała prace i mimo wezwań nie wznowiła ich po zimie. Ostatecznie została zawarta przed Sądem Rejonowym w Toruniu ugoda między województwem a wykonawcą.

W ramach przebudowy jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do 7 m. Wzdłuż niej powstanie pobocze. Droga pozwoli ominąć Kamlarki od strony północnej. Inwestycja zakłada także skorygowanie łuku między Cepnem i Kamlarkami. W Krusinie, w miejscu skrzyżowania z drogami na Paparzyn i Bartlewo, wybudowane będzie rondo. Takie rozwiązanie zastosowane będzie też w Lisewie, w miejscu skrzyżowania ul. Chełmińskiej i Mikołaja z Ryńską. Natomiast między Lisewem i Wąbrzeźnem wybudowanych zostanie pięć skrzyżowań z ruchem okrężnym. Ronda wybudowane będą na przecięciu drogi wojewódzkiej z drogami gminnymi i powiatowymi w Józefkowie, Płużnicy, Czaplach, Bratoszewicach i Trzcianku.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony