Partnerzy serwisu:

Jest nowelizacja specustawy przesyłowej

Emilia Derewienko 24.02.2017

Jest nowelizacja specustawy przesyłowej
fot. PSE
Posłowie uchwalili nowelizację specustawy przesyłowej, która ma usprawnić budowę sieci elektroenergetycznych o znaczeniu strategicznym. „Za” było 413 posłów, „przeciw” – 20. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Nowelizacja specustawy przesyłowej umożliwia wywłaszczenia nieruchomości pod planowane sieci energetyczne za odszkodowaniem. Wysokość rekompensaty ma podlegać negocjacjom w oparciu o ocenę rzeczoznawcy. W przypadku braku porozumienia między stronami, cenę ustalić ma wojewoda. Na mocy ustawy, nawet, jeśli właściciel nie zgodzi się na wywłaszczenie i zechce dochodzić swoich praw przed sądem, nie wstrzyma to realizacji inwestycji.

Na liście elektroenergetycznych linii strategicznych, objętych specustawą, znalazło się pięć nowych – jest wśród nich także modernizacja linii z Kozienic do Miłosnej – ta opcja mogłaby stanowić alternatywę dla budzącej kontrowersje połączenie 400kV Kozienice – Ołtarzew. Okoliczni mieszkańcy protestują bowiem przeciwko poprowadzeniu przez tereny linii wysokiego napięcia.

Linia 400kV Kozienice – Ołtarzew ma zostać ukończona w 2019 roku. Zapewni ona bezpieczeństwo pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Jak przekonują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, od powstania tego połączenia zależy niezawodne zasilanie aglomeracji warszawskiej, Mazowsza oraz obszaru północno-wschodniej Polski.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony