Partnerzy serwisu:

Jest nowy konkurs CEF Transport. W puli aż 1,4 mld euro

inf. pras. oprac. jm 08.11.2019

Jest nowy konkurs CEF Transport. W puli aż 1,4 mld euro
Fot. Specjal B / Wikimedia Commons
Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków w ramach CEF Transport. Środki o które można aplikować to łącznie 1,4 miliarda euro we wszystkich gałęziach transportu.
Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju , udostępnione środki, o które można aplikować to łącznie 1,4 mld euro, w tym 750 mln euro w puli ogólnej (dostępnej dla wszystkich krajów UE) oraz 650 mln euro w puli FS (dostępnej dla krajów kohezyjnych). Priorytety konkursu obejmują właściwie wszystkie gałęzie transportu: wstępnie zidentyfikowane projekty na sieci bazowej TEN-T, Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS) – prototypy urządzeń pokładowych, bezpieczna infrastruktura, Inteligentne Systemy Transportowe dla dróg (ITS), Jednolita Przestrzeń Powietrzna (SESAR), działania dotyczące infrastruktury w węzłach sieci bazowej, w tym węzłach miejskich oraz autostrady morskie.

Jak informuje ministerstwo, maksymalny możliwy poziom dofinansowania uzależniony jest od puli, do której składany jest projekt, a także od priorytetu konkursu i rodzaju projektu. Ta instytucja będzie akceptować wnioski aplikacyjne przed przekazaniem do Komisji Europejskiej. MIiR prowadzi tzw. preselekcję projektów, w ramach której wnioskodawcy, na podstawie informacji o planowanych projektach, otrzymują opinię resortu w zakresie kwalifikowalności zgłaszanych propozycji, a także wsparcie w przygotowaniu kompletnej aplikacji.

Termin na składanie propozycji projektów do MIiR mija 20 listopada. W połowie stycznia upłynie termin na przekazanie kompletnych wniosków o dofinansowanie do weryfikacji i zatwierdzenia MIiR. Wnioski zostaną przekazane do Komisji 26 lutego. 

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju organizuje Dzień Informacyjny CEF. Wydarzenie odbędzie się 26 listopada w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mogli dowiedzieć się o zasadach aplikowania o środki unijne nie tylko w konkursie CEF Transport Reflow Call 2019, a także w ramach nowej formuły CEF Transport Blending Facility, która zostanie uruchomiona na przełomie listopada i grudnia. Jak czytamy, podczas konferencji przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Komisji Europejskiej oraz Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci (INEA) przybliżą zakres tematyczny konkursu, a także praktyczne kwestie związane z przygotowaniem wniosków aplikacyjnych do konkursów CEF.

Od przedstawicieli Urzędu Transportu Kolejowego uczestnicy konferencji dowiedzą się, z jakimi wyzwaniami wiąże się wdrażanie projektów związanych z Europejskim Systemem Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS) w Polsce. Przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (czyli tzw. Partnerów Wdrażających w ramach Blending Facility) przedstawią swoją rolę w ramach Blending Facility, gdzie dotacja z Instrumentu „Łącząc Europę” łączy się z pożyczką udzielaną przez te banki. Rejestracja odbywa się przez formularz on-line, który znajduję się pod linkiem: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/cef-rejestracja

W poprzednim konkursie CEF Transport Polska otrzymała zaledwie 1,5% z puli 450 mln euro. Zabrakło projektów – zgłosiły je tylko polskie porty.  Tym razem pula środków na konkurs jest trzykrotnie wyższa.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony