Partnerzy serwisu:

Kolej powtarza trzy przetargi na poprawę dostępu do trójmiejskich portów [aktualizacja]

Jakub Madrjas 15.10.2018

Kolej powtarza trzy przetargi na poprawę dostępu do trójmiejskich portów [aktualizacja]
Fot. Andrzej Otrębski, CCA-SA 3.0
PKP PLK ponowiła wszystkie trzy nieudane przetargi na poprawę dostępności kolejowej trójmiejskich portów.
Przed miesiącem PKP PLK unieważniła trzy przetargi na poprawę dostępności trójmiejskich portów warte łącznie prawie dwa miliardy złotych. Projekty są zagrożone utratą dofinansowania unijnego, choć pojawiła się szansa, że uda się przesunąć wymagany termin ich wykonania, który upływa w 2020 roku.

Przedmiotem zamówienia ponownie jest wykonanie robót budowlanych na linii 226 i stacji Gdańsk Port Północny oraz linii 965 i stacji Gdańsk Kanał Kaszubski w ramach projektu „Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk”. Linia kolejowa nr 226 (Pruszcz Gdański – Gdańsk Port Północny) będzie modernizowana od km 12,893 do km 15,509, a inwestycja w stację Gdańsk Port Północny  obejmie rejon GPA (Przeróbka), GPB (Port Północny), rejony manewrowe GP1, GP3, GP11 oraz tor nr 54 (w kierunku Westerplatte). W ramach zamówienia poprawiony zostanie stan linii nr 965 od km 0,141 do km 3,376 oraz stacji Gdańsk Kanał Kaszubski wraz z torem łącznicowym nr 10 pomiędzy stacją Gdańsk Kanał Kaszubski a Gdańsk Port Północny.

Umowa będzie obowiązywać przez maksymalnie trzy lata, ale PLK preferuje wykonawców, którzy skrócą czas realizacji - można za to otrzymać 10 proc. punktów. Po 5 proc. punktów można otrzymać za przewóz blokowy rozjazdów i ich zabudowę oraz za dostawę materiałów strategicznych (na co PLK wielokrotnie próbowała rozstrzygnąć przetargi wyprzedzające - bez powodzenia). Pozostałe 80 proc. oceny stanowi cena.

Warto przypomnieć, że najwyższa Izba Kontroli opublikowała alarmujący raport o dostępności polskich portów. Nie uda się jej poprawić bez inwestycji GDDKiA i PKP PLK. Same porty realizują inwestycji - Zarząd Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) podpisał , 3 lipca, umowę na realizację inwestycji dotyczącej rozbudowy i modernizacji sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym.

Aktualizacja: Są dwa pozostałe przetargi

PKP PLK rozpisała też dwa pozostałe przetargi na poprawę dostępności trójmiejskich portów. Zadania: "Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni" oraz "Wykonanie robót budowlanych na linii 227/249 i stacji Gdańsk Zaspa Towarowa oraz linii 722" w ramach projektu gdańskiego również mają okres realizacji wydłużony do 36 miesięcy. Zamawiający zastrzegł sobie możliwość dokonania wyboru najkorzystniejszej oferty z zastosowaniem aukcji elektronicznej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony