Partner serwisu

Jest samorządowe porozumienie dla „zakopianki bis”

ep. 09.01.2023

Jest samorządowe porozumienie dla „zakopianki bis”
fot. Google Maps
Samorząd województwa małopolskiego i gmina Raba Wyżna będą finansowo współpracować przy opracowaniu dokumentacji dla tzw. zakopianki-bis, czyli obwodnicy Raby Wyżnej. Przedstawiciele jednostek podpisali porozumienie w tej sprawie.
Ta droga w przyszłości usprawni komunikację zarówno z punktu widzenia mieszkańców tej części Małopolski, jak i turystów. Obwodnica Raby Wyżnej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 958 pozwoli wyprowadzić poza obszar zabudowany ruch tranzytowy, w tym turystyczny w stronę Zakopanego. Ta trasa wojewódzka może być bowiem alternatywą dla popularnej zakopianki w ciągu drogi krajowej nr 47.Wyświetl większą mapę

W czwartek 5 stycznia wójt Andrzej Dziwisz wspólnie z marszałkiem województwa Witoldem Kozłowskim i wicemarszałkiem Łukaszem Smółką podpisali umowę dotyczącą środków na przygotowanie wielowariantowej koncepcji obwodnicy i wniosku o decyzję środowiskową. Koszt tej inwestycji to ponad 1 mln zł.

– Wkład krajowy wspólnie pokryjemy z gminą, natomiast pozostałe przeszło 700 tys. z Funduszy Europejskich – mówi cytowany w komunikacie marszałek Witold Kozłowski. – To trudne zadanie, bo te wielowariantowe koncepcje mają to do siebie, że wzbudzają lokalne emocje – dodał, wyrażając nadzieję, że przy współpracy lokalnych władz uda się wypracować kompromis.

Koncepcja ma powstać do końca tego roku. – Później będą kolejne kroki, czyli projektowanie, postępowania przetargowe, zabezpieczenie środków finansowych. Z tym nie będziemy mieli większego problemu i już za kilka lat będziemy korzystać z nowej obwodnicy – mówi marszałek.

W ramach opracowania, którego dotyczy porozumienie, powstanie m.in. wielowariantowa koncepcja przebiegu trasy, materiały do decyzji środowiskowej wraz ze złożeniem wniosku i uzyskaniem decyzji o środowiskowych. Wykonane zostaną także szacunki dotyczące wycen nieruchomości koniecznych do wykonania trasy.

Inwestorem dla tego zadania jest Województwo Małopolskie. W imieniu zarządu województwa ZDW w Krakowie w sierpniu 2022 roku zawarł umowę na opracowania z firmą Znak z Gdańska.

Obwodnica Raby Wyżnej ma pozwolić na ominięcie przez ruch tranzytowy także sąsiednich miejscowości – Rokiciny Podhalańskie i Chabówkę.

Obecnie droga wojewódzka nr 958, alternatywa zakopianki, prowadzi przez tereny zabudowane, napotykając po drodze liczne zjazdy i skrzyżowania, które nie są dostosowane do ruchu krajowego. Kompleksowa rozbudowa drogi w obecnym śladzie nie jest możliwa ze względu na jej lokalizację pomiędzy torami kolejowymi a rzeką Rabą.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony