Partnerzy serwisu:

Najpierw w Gdańsku, potem w Małopolsce. Pojazdy autonomiczne na ulicach polskich miast

Redakcja 04.09.2019

Najpierw w Gdańsku, potem w Małopolsce. Pojazdy autonomiczne na ulicach polskich miast
fot. gdansk.pl
W lipcu tego roku pojawiły się głosy o możliwości otworzenia dróg krajowych dla pojazdów autonomicznych. Auta miały być testowane z wykorzystaniem tras w Małopolsce. W tym tygodniu taki pojazd pojawi się oficjalnie w Gdańsku, a już wkrótce na autostradzie A4 rozpoczną się jego testy. To kolejny krok w stronę przełomu w transporcie i w motoryzacji.
Niedawno pisaliśmy o prośbie, jaka wpłynęła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dotyczyła ona zezwolenia na testowanie pojazdu autonomicznego na drogach krajowych. Zgodnie z procedurą krajowy zarządca dróg rozpoczął wówczas konsultacje społeczne potrzebne do wydania zezwolenia na przeprowadzenie prac badawczych. Trasa testów miała obejmować odcinek autostrady A4 od węzła Kraków Skawina do węzła Tarnów Centrum i z powrotem. Jak podaje Rzeczpospolita, od najbliższego piątku auto będzie testowane nie tylko na autostradzie, ale pojawi się również na ulicy Karwieńskiej w Gdańsku.

Samochodem bez kierowcy po ZOO

W ramach swojej trasy pojazd autonomiczny EZ10 będzie rozwoził pasażerów między innymi po oliwskim ZOO. Jest to założenie międzynarodowego projektu Sohjoa Baltic, w który zaangażowani są partnerzy miedzy innymi z Niemiec, Szwecji, Łotwy, Estonii czy Finlandii, a teraz również z Polski. Projekt jakby żywcem wyjęty z futurystycznej wizji wejdzie w życie z końcem tego tygodnia. Miasto postara się o dodatkowe finansowanie, aby pojazd mógł zostać na terenie Gdańska jak najdłużej. 
– Chodzi o uzupełnienie sieci transportu publicznego. Bus mógłby dowozić pasażerów np. do węzłów przesiadkowych w obszarach gorzej skomunikowanych. W ramach projektu mamy okazję dowiedzieć się więcej o tej technologii, oswoić z nią mieszkańców, zapytać w jakich lokalizacjach widzieliby tego typu połączenia i zaplanować wdrożenie takich rozwiązań w przyszłości. – mówi portalowi gdansk.pl Magdalena Szymańska z referatu mobilności aktywnej gdańskiego ratusza. 

Czy jest zgoda na testy pojazdów na autostradzie?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydała zgodę na badania na A4 po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i otrzymaniu zapewnień, że auto będzie zabezpieczone przez kolumnę samochodów i nie stworzy zagrożenia dla innych użytkowników ruchu. Ostateczna decyzja jednak jeszcze nie zapadła. Firma Aptiv zajmująca się technologiami pojazdów autonomicznych nie ma pewności, czy samochód pojawi się na małopolskich drogach. Od czasu wydania zgody przez GDDKiA zmieniły się przepisy i pojazdy autonomiczne muszą odtąd mieć specjalne zielone tablice. Wyrobienie nowych tablic może zająć trochę czasu, co poskutkuje przełożeniem testów. Sprawa ma rozwiązać się do 8 września.

Kto po Gdańsku?

Gdańsk i Kraków przecierają szlaki innym miastom, które już ustawiają się w kolejce do sprowadzenia autonomicznych pojazdów. Poważnie zainteresowane są też Jaworzno i Rzeszów. Pierwsze z miast ma nawet pomysł utworzenia specjalnej strefy prawnej, umożliwiającej w przyszłości poruszanie się pojazdów autonomicznych w ruchu miejskim. Jaworzno już dwa lata temu zawarło porozumienie z Instytutem Transportu Samochodowego oraz firmą Comtegra. Specjalnie w na tę potrzebę stworzono specjalną cyfrową mapę ulic. W Rzeszowie pojawienie się samochodu autonomicznego planowane jest na rok 2020.

Rozwiązanie przyszłości wreszcie w Polsce

Choć pojazd bez kierownicy może wydawać się nieco surrealistycznym pomysłem, inne kraje już dawno podjęły starania w tym kierunku. Firmy takie jak Google, Bosh, General Motors czy Uber próbują swoich sił w testowaniu własnych samochodów bezzałogowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Od 2013 stany Nevada, Floryda, Kalifornia i Michigan mają uchwalone prawo zezwalające na poruszanie się samochodów bezzałogowych po drogach publicznych. Z kolei w 2016 roku taki pojazd przejechał ulicami Berlina. Autonomiczne Audi A8 L W12 przywiozło gwiazdy na festiwal filmowy Berlinale, którego Audi jest oficjalnym partnerem. Być może wkrótce będziemy świadkami podobnego wydarzenia w Polsce.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony