Partnerzy serwisu:

Jest zielone światło dla rozbudowy autostradowej obwodnicy Poznania

Redakcja 21.09.2017

Jest zielone światło dla rozbudowy autostradowej obwodnicy Poznania
fot. Autostrada WIelkopolska
Inwestycja dotycząca budowy trzeciego pasa autostradowej obwodnicy Poznania ma zielone światło. Wydana została prawomocna decyzja środowiskowa. Prace maja ruszyć w drugiej połowie 2018 roku.
Obwodnica Poznania została wybudowana przez GDDKiA. W 2003 roku w bezpłatne utrzymanie przejęła je spółka Autostrada Wielkopolska. Trasa powstała jako droga z dwoma pasami ruchu – biorąc pod uwagę ówczesne natężenie ruchu, trzeci pas nie był jeszcze potrzebny, jednak już wtedy brano pod uwagę konieczność jego dobudowania w przyszłości.

Odcinek ma długość 13,3 km. Warunki rozbudowy obwodnicy uregulowano w umowie koncesyjnej między rządem i AWSA. W kontrakcie zapisano, że rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy trzeciego pasa powinno się rozpocząć w chwili osiągnięcia na obwodnicy ruchu na poziomie 45 tys. pojazdów na dobę.

Z uwagi na to, że droga jest jedną z najbardziej wykorzystywanych w tym regionie przez kierowców wspomniany poziom ruchu osiągnięto już ok. 2012 roku. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad – odcinek od węzła Poznań Zachód do Komornik przejeżdżało 45 tysięcy pojazdów. Pomiędzy Komornikami a Luboniem już 60 tysięcy, a z węzła do Krzesin niemal 62 tysiące samochodów dziennie. Dalej ta liczba spada już do 38 tysięcy.

Wyświetl większą mapę

Według planów budowa trzeciego pasa ruchu na poznańskim odcinku A2 ma ruszyć w drugiej połowie 2018 roku i zakończy się po 1,5 roku. Aby w jak najmniejszym stopniu zakłócić ruch na obwodnicy w związku z rozbudową, AWSA już w ubiegłym roku prowdziła prace wyprzedzające na 3 węzłach autostradowych. Polegały one na wzmocnieniu nawierzchni.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony