Partner serwisu

Joe Biden: Putin jest agresorem. Poniesie konsekwencje

ep. 24.02.2022

Joe Biden: Putin jest agresorem. Poniesie konsekwencje
fot. Pixabay
Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział kolejne sankcje dla Rosji. – Putin jest agresorem, wybrał wojnę. On i jego kraj poniosą konsekwencje – powiedział Joe Biden. Przedstawił kolejne sankcje i zapewnił, że Stany Zjednoczone są gotowe w tej kwestii iść jeszcze dalej.  
Joe Biden w stanowczych słowach stwierdził, że Rosja naruszyła podstawowe zasady prawa międzynarodowego oraz zasady gwarantujące pokój na świecie. – Otwarcie mówiliśmy o planach Rosji – powiedział amerykański prezydent, dodając, że agresor próbował rzucać bezpodstawne oskarżenia, jakoby to Ukraina zaatakowała Rosję. – Gdy zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ, Putin rozpoczął wojnę – mówił Joe Biden. Dodał, ze postąpił według scenariusza, przed którym USA przestrzegały wcześniej. 

Poinformował o kolejnych sankcjach, które mają „zmaksymalizować długoterminowy wpływ na Rosję i zminimalizować wpływ na inne kraje”.

Prezydent USA mówił o ograniczeniach dotyczących tego, co może być eksportowane do Rosji. – Ograniczymy ich możliwości finansowania i konkurowania w gospodarce technologicznej XXI wieku – powiedział, dodając, że sankcje zabolą rosyjską gospodarkę. – Dziś rubel doszedł do historycznie najniższego poziomu – zauważył.

– Odcięliśmy największy bank Rosji od systemu finansowego USA. Dziś odcinamy kolejne cztery banki – stwierdził. Powiedział też, że Stany Zjednoczone dodają kolejne nazwiska do listy osób objętych sankcjami wraz z członkami ich rodzin. Ograniczenia wprowadzone zostają też w stosunku do rosyjskich spółek.

Mówił, że najmocniejsze skutki będą odczuwalne z czasem. – Odetniemy około połowę eksportu wysokotechnologicznego do Rosji. Ograniczy to możliwości m.in. modernizowania wojska, rozwoju przemysłu lotniczego, w tym programu kosmicznego. – Jesteśmy gotowi zrobić jeszcze więcej – stwierdził.

Prezydent USA podkreślał, że obecnie NATO jest zjednoczone jak nigdy wcześniej. Powiedział jednocześnie, że Stany Zjednoczone nie będą wysyłać wojsk do Ukrainy. Przyznał, że nie spodziewa się też i nigdy nie mówił, że sankcje powstrzymają Putina, jednak gdyby ich nie było, Rosja czułaby się zachęcona, by iść dalej.

Biden wspomniał, że konsekwencją obecnej sytuacji, także dla obywateli amerykańskich, są m.in. wysokie koszty ropy. Stwierdził jednak: – Ta agresja nie może nie doczekać się odpowiedzi, bo konsekwencje będą dla Ameryki jeszcze większe.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, stwierdził, że nie ma zamiaru rozmawiać z Putinem. – To jest walka pomiędzy demokracją i autokracją. Wolność zatriumfuje – podsumował swe wystąpienie podczas konferencji prasowej. 
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony