Partner serwisu

Już za kilka dni otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. „Koniec rosyjskiej dominacji”

GR 13.09.2022

Już za kilka dni otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. „Koniec rosyjskiej dominacji”
Fot. NDI/Besix / materiały prasowe
Wiceminister infrastruktury mówi o „zerwaniu z rosyjską dominacją”, a resort zapowiada liczne atrakcje, m.in. pokaz dronów. Już tylko dni dzielą nas od otwarcia kanału wodnego przez Mierzeję Wiślaną.
Budowa kanału, a mówiąc prościej – przekop mierzei , to jeden z ważniejszych projektów infrastrukturalnych obecnego rządu. Inwestycja ma się przyczynić do rozwoju portu w Elblągu. Do tej pory statki, które stamtąd wypływały, mogły się dostać na wody Bałtyku dopiero po pokonaniu położonej niedaleko rosyjskiego Kaliningradu, Cieśniny Pilawskiej.

Zasadnicze prace już się zakończyły, a kanał zostanie otwarty już w najbliższą sobotę, 17 września, czyli w 83. rocznicę rosyjskiej inwazji na Polskę. – W tym symbolicznym dniu zerwiemy z dominacją Rosji w regionie. Statki zyskają swobodny dostęp do wszystkich portów Zalewu Wiślanego i co najważniejsze - do portu morskiego w Elblągu – powiedział niedawno Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Resort przygotowuje się do hucznego otwarcia kanału. Wszystko zacznie się o godzinie 12, a na godz. 18 planowany jest początek koncertu (wystąpi m.in. znana piosenkarka Cleo). – Potrwa on ponad 2,5 godziny, a po zakończeniu koncertu planowany jest pokaz dronów – czytamy w ministerialnym komunikacie. Wstęp na wydarzenie będzie darmowy, a więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.otwarcie-mierzei.pl.

Nowy kanał żeglugowy przez mierzeję ma kilometr długości i pięć metrów głębokości, sama śluza ma 200 m długości, 25 m szerokości i 6,5 m głębokości. Dzięki przekopowi mierzei do portu w Elblągu wpłyną jednostki o zanurzeniu do 4,5 m, długości do 100 m oraz szerokości do 20 m.

Na tym jednak nie koniec, trwa bowiem drugi etap budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. – Elementem bardzo ściśle związanym z drugim etapem jest droga powiatowa oraz most w Nowakowie, który budujemy jako nową przeprawę. Wykonywana jest konstrukcja stalowa w miejscu prefabrykacji, mamy wykonane konstrukcje żelbetowe wszystkich podpór. Trwają roboty wykończeniowe związane z tymi podporami – tłumaczył w sierpniu cytowany w komunikacie prasowym Andrzej Małkiewicz, zastępca pełnomocnika do spraw realizacji projektu z Urzędu Morskiego w Gdyni.

W przypadku drugiego etapu umowa między inwestorem – Urzędem Morskim w Gdyni, a wykonawcą – firmą Budimex została podpisana w kwietniu 2021 roku. Na realizację prac spółka ma 2 lata, a kontrakt opiewa na ponad 574 mln zł.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony