Partner serwisu

Katastrofa budowlana w Koszalinie. Rozbierany wiadukt runął [Film]

ep. 22.10.2021

Katastrofa budowlana w Koszalinie. Rozbierany wiadukt runął [Film]
fot. UM Koszalin
Krótko po tym jak rozpoczęły się główne prace rozbiórkowe wiaduktu w ciągu al. Monte Cassino w Koszalinie, obiekt zawalił się. W wypadku nikt nie ucierpiał. Sprawę bada prokuratura.
Wiadukt w ciągu al. Monte Cassino został zamknięty dla ruchu w marcu 2020 r. z uwagi na bardzo zły stan techniczny. Miasto zaplanowało jego rozbiórkę i budowę nowego obiektu.

Latem rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę tych prac. Główne prace rozbiórkowe rozpoczęły się w środę. Wykonawca zamknął ruch na ul. Dąbrowskiego oraz przejście dla pieszych i ścieżkę rowerową pod wiaduktem. Ruch samochodowy na przechodzącej pod wiaduktem ul. Batalionów Chłopskich odbywał się normalnie. W czwartek – w godzinach popołudniowych – północna nitka wiaduktu zawaliła się. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że nikt nie ucierpiał. Pod obiektem znajdował się jedynie zaparkowany samochód. Okoliczności zdarzenia bada prokuratura.

Moment zawalenia się wiaduktu można zobaczyć na nagraniu z samochodu zamieszczonym na kanale YouTube:

– Prace rozbiórkowe były prowadzone według zatwierdzonych technologii, które do tej pory były niezawodne – zapewnia w oficjalnym stanowisku rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Koszalinie. – W najbliższych dniach dołożymy wszystkich starań, aby jak najszybciej włączyć do ruchu ul. Batalionów Chłopskich – dodaje przedstawiciel urzędu.

Przetarg na prace rozbiórkowe wygrało konsorcjum Intop Skarbimierzyce i Intop Warszawa. Prace kosztują 35,9 mln zł, a na ich realizację (projekt i budowę) przewidziano 18 miesięcy – finał planowany był na listopad 2022 r. Nie wiadomo na razie jak na planowany wcześniej harmonogram wpłynie czwartkowa katastrofa.  

Rozbierany obiekt leży w ciągu głównej arterii miasta, na szlaku w stronę Gdańska i Koszalina. Służył przez 50 lat. Wykonana w ubiegłym roku ekspertyza techniczna wykazała jednak, że grozi katastrofą budowlaną, w związku z tym 19 marca 2020 r. został zamknięty. – Podjęta rok temu decyzja o zamknięciu wiaduktu była decyzją dobrą. Obiekt zagrażał bezpieczeństwu – stwierdza rzecznik prasowy dodając, że czwartkowe wydarzenia niestety to potwierdziły.

W ramach prac prowadzonych przy wiadukcie rozebrane miały być dwie nitki wiaduktu i wybudowane nowe o długości 220 m i nośności klasy I, z dwiema jezdniami po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Wybudowany ma być chodnik dla pieszych oraz przebudowane schody przy wiaduktach.

Konstrukcję nowego obiektu zaplanowano jako wieloprzęsłową ciągłą z betonu i stali zbrojeniowej. Przęsło nurtowe ma być wzmocnione łukiem.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony