Partner serwisu

Katastrofa polskiego autokaru w Chorwacji. GITD zapowiada kontrolę

Grzegorz Rekiel 09.08.2022

Katastrofa polskiego autokaru w Chorwacji. GITD zapowiada kontrolę
fot. GITD
Przeprowadzenie kontroli w firmie przewozowej, do której należał autokar z polskimi pielgrzymami, który kilka dni temu rozbił się w Chorwacji, zapowiedział główny inspektor transportu drogowego. W katastrofie zginęło 12 osób.
Dramat rozegrał się w minioną sobotę (6 sierpnia). Polski autokar wiozący pielgrzymów do Medjugorje w Bośni i Hercegowinie zjechał do rowu na autostradzie nieopodal miasta Varażdin w Chorwacji. W katastrofie zginęło 12 osób, w tym dwaj kierowcy, a ponad 30 zostało rannych.

Pielgrzymkę organizowało jedno z biur podróży, a autokar należał do zewnętrznej firmy. Jej właściciel zapewnił, że „pojazd był sprawny technicznie, kierowcy byli wypoczęci i mieli spore doświadczenie”. Wiadomo już, że autokar miał wymagane prawem przeglądy, a badanie techniczne zostało wykonane w czerwcu i było ważne do grudnia tego roku

Alvin Gajadhur, główny inspektor transportu drogowego zapowiedział wczoraj na Twitterze, że mazowiecki oddział instytucji przeprowadzi kontrolę w siedzibie firmy, do której należał autokar. – Sprawdzona zostanie dokumentacja firmy m.in. pod kątem przestrzegania czasu pracy przez kierowców – czytamy.

Zgodnie z przyjętą w 2004 roku ustawą o czasie pracy kierowców, nie może on przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w „przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy”. Do czasu pracy kierowcy zawodowego wliczany jest nie tylko okres, kiedy siedzi on za kierownicą, lecz także czas, kiedy zajmuje się czynnościami administracyjnymi, utrzymaniem pojazdu w czystości czy wykonywaniem czynności spedycyjnych, choć te ostatnie dotyczą kierowców ciężarówek.

W trakcie zapowiadanej przez Gahjadoura kontroli urzędnicy będą też sprawdzać, czy kierowcy mieli wymagane licencje, uprawnienia i certyfikaty. Kontrola może zostać przeprowadzona na podstawie jednego z artykułów ustawy o transporcie drogowym, który stanowi, że „organ, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji lub zezwolenia, może nałożyć na przewoźnika drogowego obowiązek przedstawienia w oznaczonym terminie informacji i dokumentów potwierdzających, że spełnia on wymagania (...)”.

Szczegółowe przyczyny katastrofy wyjaśni prowadzone przez chorwacką prokuraturę śledztwo. Piotr Piętka, korespondent Polskiego Radia relacjonował niedawno, że „prokuratura ustaliła już, który z mężczyzn prowadził autobus w momencie wypadku. – Wiadomo, że miał zapięty pas, pojawiły się doniesienia, że stracił panowanie nad kierownicą. Miał 70 lat, nie był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających i nie cierpiał na ostre choroby – czytamy.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony