Partner serwisu

Katowice pierwszym miastem ze spełnionymi wymogami ustawy o elektromobilności

MR 28.04.2020

Katowice pierwszym miastem ze spełnionymi wymogami ustawy o elektromobilności
fot. Tauron
W Katowicach działa już 115 punktów ładowania pojazdów elektrycznych, w tym 86 postawionych przez firmę Tauron. Tym samym stolica Górnego Śląska stała się pierwszym miastem w Polsce, które spełniło zapisy zawarte w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych przewiduje, że w gminach, których liczba mieszkańców wynosi ponad 150 000, ale nie przekracza 300 000, liczba punktów ładowania do końca 2020 r. ma wynieść 100. Oznacza to, że Katowice wypełniły już z naddatkiem ustawowy obowiązek.

– Rozwój elektromobilności to istotny element nabierającego tempa Zielonego Zwrotu Tauron oraz narzędzie walki z niską emisją w miastach – mówi, cytowany w komunikacie, Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. – Przykład Katowic, gdzie zbudowaliśmy infrastrukturę ładowania i uruchomiliśmy usługę carsharingu, pokazuje, że jesteśmy dla samorządów wiarygodnym i kompetentnym partnerem, posiadającym kompleksowe rozwiązania w zakresie e-mobilności – dodaje prezes Taurona.

Obecnie w Katowicach funkcjonuje 115 ogólnodostępnych stacji ładowania różnych operatorów, przy czym każda ze stacji ma kilka punktów ładowania. 40 stacji ogólnodostępnych, w tym 5 stacji DC (ładowanych prądem stałym) oraz 35 stacji AC (zasilanych prądem zmiennym) należy to Taurona.

− Katowice są liderem w zakresie elektromobilności, to innowacyjne podejście jest doceniane z wielu względów – także ekologicznych. Pierwszy samochód elektryczny zakupiliśmy już w 2012 roku. Dzisiaj już wiemy, że elektryczne pojazdy odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu, dlatego jednocześnie rozwijamy bazę stacji ładowania pojazdów elektrycznych w mieście – mówi, cytowany w komunikacie, prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jak dodaje prezydent Katowic, przeprowadzono kompleksowe postępowanie na dzierżawę nieruchomości pod lokalizację 30 stacji ładowania na terenach miejskich. Dzięki temu dzisiaj w mieście funkcjonuje łącznie 115 punktów ładowania. Warto dodać, iż kolejnych 11 punktów jest w trakcie uruchamiania, natomiast 23 punkty znajdują się w budowie i zostaną uruchomione do końca roku. Marcin Krupa dodał, że uzupełnieniem tych działań jest zakup kolejnych autobusów elektrycznych, a także pojazdów porządkowych, które są już w flocie MPGK Katowice i dbają o czystość miasta.

Sieć Taurona w Katowicach to 40 stacji ogólnodostępnych, w tym 5 stacji DC (ładowanych prądem stałym) oraz 35 stacji AC (zasilanych prądem zmiennym). Stacja ładowania AC składa się z dwóch punktów ładowania, a stacja DC, w zależności od modelu, z trzech albo czterech punktów. Oznacza to, że aktualnie Tauron udostępnia 86 punktów ładowania.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony