Partnerzy serwisu:

KE potwierdza: Zewnętrzne granice UE zamknięte na 30 dni

Magdalena Romanowska 18.03.2020

KE potwierdza: Zewnętrzne granice UE zamknięte na 30 dni
fot. consilium.europa.eu
Podczas wtorkowej (17 marca) wideokonferencji członków Rady Europejskiej (szefów rządów państw UE) zatwierdzono zaproponowane przez Komisję Europejską zamknięcie zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Zakaz będzie obowiązywał przez 30 dni, ale będzie od niego kilka wyjątków.
Zamknięcie granic UE to część działań mających na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii wirusa COVID-19. Oprócz granic państw UE, będą również zamknięte granice Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, które nie są członkami Unii Eurupejskiej, ale należą do strefy Schengen. Rada Europejska (szefowie rządów) podczas wideokonferencji zadecydowali o przyjęciu decyzji KE.

Rozwiązanie zaproponowane w poniedziałek (16 marca) przez Ursulę von der Leyen towarzyszyło wytycznym dotyczącym utrzymania sprawnego transportu towarów na terenie UE. Komisja postulowała również wytyczenie osobnych pasów szybkiego ruchu dla pojazdów przewożących towary, aby nie przerwać łańcucha dostaw niezbędnych dóbr na terenie UE. Dlatego między innymi z zakazu przekraczania zewnętrznych granic Unii Europejskiej będą wyłączeni pracownicy transportu, czyli kierowcy ciężarówek, maszyniści, piloci i załogi samolotów. Zakazem nie będą również objęci lekarze i pracownicy medyczni, a także dyplomaci, powracający do domu obywatele UE, osoby z prawem do długoterminowego pobytu w UE i członkowie rodzin obywateli państw UE.

Zakaz dotyczy transportu lądowego i lotniczego z wyłączeniem osób realizujących międzynarodowy transport towarów. Decyzja o podróżowaniu między państwami członkowskimi UE pozostaje w gestii każdego z państw członkowskich.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony