Partner serwisu

Keller Polska: Brakuje pracowników. Nie jakichkolwiek, lecz wykwalifikowanych

Elżbieta Pałys 11.11.2017

Keller Polska: Brakuje pracowników. Nie jakichkolwiek, lecz wykwalifikowanych
fot. Keller Polska
Brak pracowników nie od dziś spędza sen z powiek menadżerom z branży budowlanej. Rynek dawno otworzył się na osoby zza wschodniej granicy i w zasadzie wyczerpał już możliwości w tym zakresie. Trzeba szukać dalej. To nie problem. Problemem są kwalifikacje i czas potrzebny na szkolenie.
– Problem braku pracowników pojawił się jeszcze kilka lat temu i wciąż narasta – zauważa Artur Gaszewski, dyrektor generalny Keller Polska. Keller tak, jak inne podmioty na rynku budowlanym, do tej pory radził sobie między innymi wykorzystując potencjał kadrowy naszych wschodnich sąsiadów, głównie Ukrainy.

– Jest nam o tyle łatwiej, że mamy tam oddział. W momencie kryzysu na Ukrainie mogliśmy delegować pracowników do innych regionów, w tym do Polski – tłumaczy Artur Gaszewski.

Chodzi o fachowców

To jednak już nie wystarczy, by optymistycznie patrzeć w przyszłość, głównie ze względu na specyfikę usług geotechnicznych. – W naszej branży niezwykle ważne jest doświadczenie pracownika, a na wykształcenie operatora potrzeba dwóch, trzech lat – mówi dyrektor generalny Keller Polska. – Nawet jeśli teraz widzimy potencjał rynku na najbliższe dwa, trzy lata, to jest to zbyt krótki okres, by podejmować długoterminowe inwestycje, bo nie widzimy perspektywy w dłuższym okresie – dodaje. Tymczasem, jak wskazuje, rynek potrzebuje stabilności i możliwości długofalowego rozwoju.

Pracownicy, którzy wyemigrowali z Polski, raczej nie wrócą. Jedyne rozwiązanie to otwarcie krajowego rynku na emigrantów. Skąd?

Wykwalifikowanych ekip robotniczych potrzeba też m.in. na budowie warszawskiego metra. – Wyspecjalizowanych zespołów potrzebujemy do pracy na trzy zmiany – mówi Adam Ostrowski, przedstawiciel firmy Gulermak, jednego z wykonawców metra. – Przeszkoliliśmy wielu specjalistów i oni są, ale ciągle jeszcze brakuje – mówi Ostrowski.

Pora na Indie i Bangladesz?

Jego zdaniem to moment kiedy trzeba sięgać po pracowników z takich krajów jak Indie czy Bangladesz. Gulermak realizował kontrakty w Indiach (geotechnikę wykonywał wówczas Keller w tym Keller Polska), ma więc doświadczenie z pracownikami z tego obszaru, wielu z nich przeszkolił.

– Staramy się pozyskać wyspecjalizowanych pracowników do naszych przedsięwzięć z tak odległych terenów. Musimy uzupełnić rynek, bo nie mamy zapasu na tak skumulowane inwestycje – mówi Adam Ostrowski. Jak informuje, ten rynek pracowników też już jest mocno eksploatowany - tylko w pierwszym półroczu wydanych zostało ponad 8 tys. pozwoleń dla pracowników z rejonu Indii i Bangladeszu.

Rynek pracy barierą wzrostu?

Według danych GUS, w lipcu 2017 wynagrodzenia wzrosły o 4,9 proc. przy wzroście zatrudnienia na poziomie 4,5 proc. Wzrost płac w branży budowlanej wyniósł 15 proc. w przypadku robotników budowlanych i 8 proc. dla pracowników umysłowych. Czy brak siły roboczej i presja na wzrost płac zahamują rozwój gospodarczy?

– My już napotkaliśmy na taką barierę – mówi Marek Straszak z Matexi Polska operującej na rynku deweloperskim. – Zakupiliśmy kilka nowych projektów i sprawdzamy jakie będą koszty realizacji. Już wiemy, że wszystkie budżety będą przekroczone – stwierdza Marek Straszak. W dalszej konsekwencji, wyższe koszty będą przerzucone dalej – na inwestora, ostateczni na klienta.

Problemy z pozyskiwaniem pracowników dotykają także biur projektowych. – Musimy zaczynać współpracę ze studentami coraz wcześniej, najlepiej jeszcze w czasie studiów inżynierskich, albo tuż po – stwierdza Przemysław Ruchała – prezes GSBK Biuro Konstrukcyjne. Im później, tym trudniej o osoby z odpowiednimi umiejętnościami. To, z kolei, zdaniem przedstawiciela branży, kwestia coraz niższego poziomu kształcenia. I ten problem, jak powiedział, będzie narastał.

O problemach na rynku budowlanym rozmawiano podczas debaty, która odbyła się przy okazji 10-lecia Oddziału Ścian Szczelinowych Keller Polska.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Keller Polska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony