Partner serwisu

Kętrzyn prezentuje plan obwodnicy miasta

Przemysław Farsewicz 23.08.2021

Kętrzyn prezentuje plan obwodnicy miasta
fot. Google Maps
Władze Kętrzyna oraz samorządu województwa warmińsko-mazurskiego zaprezentowały planowany w przyszłości przebieg obwodnicy miasta. Projekt za prawie 2 mln zł zakłada wybudowanie ok. 13 kilometrów nowego traktu. Teraz rozpocznie się poszukiwanie finansowania dla tej inwestycji.
Obwodnica Kętrzyna to prawie 13-kilometrowej drogi o szerokości 7 metrów, która miałaby powstać w ciągu drogi wojewódzkiej nr 591. Zaprojektowany wariant zakłada budowę skrzyżowań typu rondo, oświetlenie, chodniki, zatoki autobusowe, a także ścieżki rowerowe jako połączenie na skrzyżowaniach gdzie już istnieją lub są projektowane. Przewidziany jest też most nad rzeką Guber i wiadukt kolejowy.

źródło: Dokumentacja projektowa
Dokumentacje przygotowało biuro projektów Highway. –- To dla Kętrzyna historyczna chwila. Wreszcie mówimy o tym, co się dzieje tu i teraz, a nie o marzeniach. A właśnie w sferze marzeń przez wiele lat pozostawała obwodnica Kętrzyna. Dzięki fenomenalnej współpracy z samorządem województwa udaje się te marzenia spełniać – powiedział Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. Jak dodał, to kolejny krok do gospodarczego pobudzenia miasta, nowych terenów inwestycyjnych także na terenie gminy. – I tu w stronę gminy wielki ukłon, bo to mieszkańcy gminy wiejskiej będą niejako najbardziej poszkodowani, choć droga została tak zaprojektowana, że nie będzie konieczności wyburzania żadnej nieruchom – podkreślił burmistrz, w trakcie prezentacji koncepcji.

Inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich, ale Kętrzyn jest głównym beneficjentem inwestycji.

Aktualnie władze samorządowe województwa warmińsko-mazurskiego prowadzą działania umożliwiające finansowanie tej inwestycji.

– Dziś informujemy, jaki przebieg może mieć ta droga i prosimy o ewentualne uwagi. Wiemy, ze samorządy nie udźwigną inwestycji w oparciu tylko o własne budżety. Dlatego już trwają rozmowy w sprawie pozyskania funduszy zewnętrznych – zaznaczył Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Szacowana wartość budowy obwodnicy Kętrzyna to ok. 100 milionów złotych. Obecnie projekt jest poddawany analizie pod kątem bezpieczeństwa oraz uwarunkowań środowiskowych. Projektowanie drogi zakończy się we wrześniu 2022 roku. Po tym etapie konieczne będzie zapewnienie finansowania dla inwestycji. Jak podaje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, jeżeli uda się zdobyć środki, to budowa mogłaby się zacząć wiosną 2023 roku.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony