Partner serwisu

Kiekrz. Wkrótce piesi i rowerzyści skorzystają z przejścia pod torami

inf. pras. 13.01.2023

arrow
arrow
Kiekrz. Wkrótce piesi i rowerzyści skorzystają z przejścia pod torami
fot. PKP PLK
Kiekrz. Wkrótce piesi i rowerzyści skorzystają z przejścia pod torami
Kiekrz. Wkrótce piesi i rowerzyści skorzystają z przejścia pod torami
Nowe pieszo-rowerowe przejście pod torami linii Poznań – Szczecin w Kiekrzu zwiększy bezpieczeństwo na kolejowej trasie. Będzie dostępne w drugiej połowie lutego br. PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły na inwestycję ok. 14 mln zł.
Przejście w Kiekrzu zwiększy bezpieczeństwo na dwutorowej linii kolejowej Poznań – Szczecin i zapewni dogodniejszą komunikację w Kiekrzu. Obiekt, przeznaczony dla pieszych oraz rowerzystów, łączy ulicę Ostrą z Krętą. Trasa skraca drogę m.in. w stronę Jeziora Kierskiego Małego. Zakończyły się zasadnicze prace przy budowie. W połowie lutego – po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie – tunel zostanie udostępniony mieszkańcom.

– Inwestycje realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe nie tylko zwiększają bezpieczeństwo na kolejowych trasach, ale usprawniają również komunikację wokół linii. Tylko w województwie wielkopolskim zbudowaliśmy kilkanaście bezkolizyjnych przejść i skrzyżowań kolejowo drogowych. Take rozwiązanie za miesiąc będzie także udostępnione w Kiekrzu – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Obiekt dostosowany jest do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się – nie ma barier architektonicznych. Przejście pod torami z chodnikiem i asfaltową ścieżką rowerową ma 16 m długości i 6 m szerokości. Nowy trakt łącznie ma ok. 200 m i łączy się z drogami gminnymi po obu stronach torów. Przygotowano jasne oświetlenie i monitoring.

Na poprawę bezpieczeństwa i zapewnienie dogodnej komunikacji w Kiekrzu PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły ok. 14 mln zł (netto). Przedsięwzięcie „Budowa przejścia pieszo-rowerowego pod torami w ciągu ulicy Ostra i Kręta w Kiekrzu” to dodatkowe prace, realizowane na linii Poznań – Szczecin. Linia przechodzi także modernizację w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie”.

Tylko w ostatnich latach w Wielkopolsce, w ramach modernizacji linii kolejowych powstało kilkanaście bezkolizyjnych obiektów. To 5 przejść pod torami m.in. w Poznaniu (ul. Bużańska, linia Poznań – Szczecin), w Koninie (ul. Torowa, linia Warszawa – Poznań), Kościanie (ul. Wyzwolenia, linia Wrocław – Poznań) czy Lesznie (ul. Okrężna, linia Wrocław – Poznań). Polskie Linie Kolejowe zbudowały także 13 wiaduktów np. Poznań, ul. Czechosłowacka, Leszno, Kościan, Rawicz, Mosina, Konin). Dzięki inicjatywie PLK w budowie są 4 obiekty (Plewiska, Kobylnica i 2 wiadukty we Wrześni. Inwestycje były i są realizowane m.in. z udziałem środków unijnych.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony