Partner serwisu

Kierowcy korzystają z pierwszego odcinka obwodnicy Niemodlina

Elżbieta Pałys 26.08.2021

Kierowcy korzystają z pierwszego odcinka obwodnicy Niemodlina
fot. GDDKiA
Cała obwodnica Niemodlina w ciągu DK-46 ma być gotowa w IV kwartale tego roku. Już teraz kierowcy otrzymali jednak do dyspozycji jej pierwszy fragment prowadzący przez węzeł Sosnówka.
Oddany odcinek liczy 1,5 km. To dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku w ciągu trasy głównej wraz z łącznikiem o długości 650 m, który – jak wyjaśnia GDDKiA, za pomocą ronda turbinowego łączy się z istniejącą drogą krajową nr 46.

Na razie jednak, ze względu na to, że jest to plac budowy, na udostępnionym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h. Kierowcy korzystają z nowego fragmentu trasy na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu.

W pobliżu udostępnionego odcinka wykonawca prowadzi jeszcze prace wykończeniowe. Dzięki przełożeniu ruchu może kontynuować prace nad docelowymi rozwiązaniami przejazdu drogi wojewódzkiej nr 435 Sosnówka – Wawelno nad obwodnicą w ciągu DK-46.

Za budowę obwodnicy odpowiada konsorcjum Mota-Engil oraz Himmel i Papesch. Kontrakt o wartości ponad 264 mln zł został podpisany w maju 2018 roku. Roboty ruszyły w sierpniu 2019 roku. Termin realizacji mija w IV kwartale tego roku.

Jak podaje inwestor, wykonawca zakończył już prace przy budowie konstrukcji drogi na całej długości trasy głównej. Wykonano podbudowy z kruszywa oraz podbudowy bitumiczne. Prowadzone są ostatnie prace bitumiczne przy warstwach wiążącej i ścieralnej. Prowadzone są także prace wykończeniowe m.in. w zakresie humusowania skarp oraz robót brukarskich.

O bliskim finale świadczą prowadzone prace związane z montażem barier ochronnych, a także oznakowaniem pionowym i poziomym. Montowane są także ekrany akustyczne. Prace wykończeniowe obejmują także obiekty inżynierskie.

Obwodnica Niemodlina ominie miasto po południowej i wschodniej stronie. Zaczyna się przed miejscowością Brzęczkowice, z obecnym przebiegiem DK-46 połączy się tuż przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód.

Na początkowym odcinku liczącym ok. 5 km będzie drogą o przekroju 2+1. Przed węzłem Niemodlin rozpoczyna się odcinek dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Na trasie będą dwa węzły: Niemodlin i Sosnówka. W ramach inwestycji powstał m.in. blisko 300-metrowy most nad rzeką Ścinawą Niemodlińską.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony