Partnerzy serwisu:

Kierowcy korzystają już z węzła Poronin

Redakcja/inf. pras. 31.12.2018

Kierowcy korzystają już z węzła Poronin
fot. ZDW Kraków
Przed świętami przecięto wstęgi na ważnej inwestycji dla tych, którzy podróżują do i z Zakopanego. Mowa o tzw. węźle Poronin na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 47 z drogą wojewódzką nr 961.
Pierwsi kierowcy pojechali całym nowym odcinkiem 21 grudnia. Przedsięwzięcie zrealizowane przy współpracy kilku podmiotów pochłonęło blisko 50,5 mln zł.


Wyświetl większą mapę
Prace nad budową węzła ruszyły w 2016 roku, a w grudniu zgodnie z harmonogramem zakończono budowę tej istotnej dla całego województwa inwestycji.

– Bardzo się cieszę, że ta jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w tej części województwa znalazła szczęśliwy finał. Teraz, po wielu miesiącach utrudnień odetchną nie tylko mieszkańcy, ale także turyści, licznie przybywający na Podhale. Węzeł Poronin bez wątpienia pozwoli rozładować korki blokujące dojazd nie tylko do Zakopanego, ale też w kierunku Białki Tatrzańskiej czy Morskiego Oka – mówił cytowany w komunikacie wicemarszałek Łukasz Smółka.

Zadania realizowane na terenie budowy były przez ostatnie miesiące oddawane etapami, tak by zminimalizować utrudnienia występujące na budowanych i remontowanych odcinkach. By usprawnić ruch już na początku czerwca ub.r. oddano do użytku wybudowany nad drogą wojewódzką nr 961 wiadukt kolejowy, którym przejeżdża pociąg relacji Chabówka – Zakopane.

W ramach inwestycji wybudowano most na potoku Poroniec oraz wiadukt drogowy przebiegający nad drogą wojewódzką nr 961. Powstał także tunel, przez który poprowadzono drogę wojewódzką nr 961. Nad nim natomiast przebiega linia kolejowa (nr 99) oraz droga krajowa (DK- 47).

Sporo pracy budowlańcy włożyli także w montaż konstrukcji 100-metrowego – największego obiektu tej inwestycji – mostu drogowego na rzece Biały Dunajec, przebiegającego w ciągu drogi powiatowej nr 1651. Prace nad samym tym odcinkiem trwały niemal rok.
Teraz kierowcy jadą m.in. przez nowe rondo, które powstało dokładnie w miejscu skrzyżowania Zakopianki z drogą powiatową nr 1651. Co więcej, będą mogli korzystać z rozbudowanych dróg dojazdowych do ronda, czyli z drogi krajowej nr 47, wojewódzkiej nr 961 oraz powiatowej nr 1651 w kierunku od Zębu do Poronina.

Podczas inwestycji pamiętano także o bezpieczeństwie pieszych. Powstały tu szerokie chodniki, a z myślą o miłośnikach dwóch kółek także nowa ścieżka rowerowa. Warto dodać, że trasa dla jednośladów biegnie m.in. przez kładkę nad potokiem Poroniec i kładkę dla pieszych, którą wybudowano nad drogą wojewódzką. To jednak nie wszystko. Podróżujący na dwóch kółkach będą mogli odpocząć nad rzeką Biały Dunajec, gdzie z myślą o nich powstanie, jeszcze przed wakacjami, Miejsce Obsługi Rowerzystów.

Inwestorem całego zadania było Województwo Małopolskie. Roboty budowlane sfinansowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a projekty inwestycji samorządy – gmina Poronin, Powiat Tatrzański i Województwo Małopolskie. Wykonawcą węzła było konsorcjum firm Banimex i Eurovia.

Przypomnijmy, jeszcze w roku 2012 Województwo Małopolskie, Powiat Tatrzański oraz Gmina Poronin zawarły umowę na opracowanie koncepcji rozbudowy skrzyżowania drogi krajowej nr 47 z droga wojewódzką nr 961 w Poroninie. W grudniu 2014 pozyskano decyzję środowiskową dla przedsięwzięcia, obejmującą również przebudowę mostu w ciągu drogi krajowej. Wynikało to z potrzeby koordynacji budowy węzła z przygotowywanym przez GDDKiA zadaniem rozbiórki istniejącego mostu oraz budową nowego obiektu na potoku Poroniec w ciągu DK 47 (ostatecznie most włączono do zadania realizowanego przez województwo, z uwagi na nie pozyskanie decyzji ZRID przez zarządcę drogi krajowej). W oparciu o decyzję środowiskową opracowano projekty budowlane i wykonawcze, by w lutym 2016 uzyskać decyzję zezwalającą na realizacje inwestycji drogowej dla całego układu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony