Partnerzy serwisu:

KIO oddala odwołanie Salini w sprawie A1 obwodnicy Częstochowy

Redakcja 31.05.2019

KIO oddala odwołanie Salini w sprawie A1 obwodnicy Częstochowy
fot. GDDKiA
Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie Salini Polska na tryb wyboru wykonawcy prac zabezpieczających w formie negocjacji bez odwołania. Obecnie Generalna Dyrekcja Dróg krajowych i Autostrad czeka na finalne oferty ośmiu zaproszonych do negocjacji wykonawców aby jeszcze w czerwcu móc wskazać najkorzystniejszą z nich, a następnie podpisać umowę.
Przypomnijmy, 29 kwietnia GDDKiA rozwiązała dwie umowy dotyczące budowy dróg szybkiego ruchu – chodzi o S3 koło Polkowic na Dolnym Śląsku oraz A1 – obwodnicę Częstochowy. Obie realizowała firma Salini Polska. Zanim doszło do wypowiedzenia umowy, wykonawca otrzymał wezwanie do natychmiastowego podjęcia działań naprawczych, z miesięcznym okresem na możliwość poprawy. W ocenie inwestora z szansy tej nie skorzystał, czego konsekwencją było zerwanie kontraktu.

8 maja GDDKiA poinformowała, że przystępuje do wyboru nowego wykonawcy, który dokończy prace na autostradzie A1. Wybór miałby nastąpić w trybie negocjacji bez ogłoszenia. Jednym z argumentów uzasadniających ten tryb, według inwestora, jest potrzeba zabezpieczenia przed degradacją już wykonanych prac, w tym obiektów mostowych. Te roboty następca Saliniego miałby realizować w pierwszej kolejności, ale nowy wykonawca miałby także dokończyć roboty ziemne i ułożyć nawierzchnię.

Do negocjacji GDDKiA zaprosiła osiem firm, wśród których nie było – co nie dziwi – dotychczasowego wykonawcy (inwestor rozmawia z generalnymi wykonawcami i głównymi podwykonawcami, które obecnie realizują inne odcinki A1: Berger Bau Polska, Budimex, Budpol, Lemar, Mirbud, Polaqua, PTU Intercor, a także Strabag Infrastruktura Południe). Dzięki negocjacjom – jak planuje GDDKiA – jeszcze w sierpniu miałyby ruszyć prace, a uzyskanie przejezdności na omawianym odcinku A1, podobnie jak na sąsiednich, nastąpiłoby jeszcze w tym roku.
  
Jak informowaliśmy – niekonkurencyjny tryb wyboru zaskarżył do Krajowej Izby Odwoławczej wyrzucony z budowy wykonawca. Salini uzasadnia, że gdyby został zastosowany tryb konkurencyjny (przetarg), firma – jako posiadająca zdolność do wykonania tego zadania – mogłaby ubiegać się o realizację zamówienia. Domaga się więc, by KIO unieważniła wszczęty tryb bez ogłoszenia i nakazała ogłosić przetarg.

Dziś 31 maja, GDDKiA podała informację, że KIO oddaliła odwołanie Salini Polska w tej sprawie. Więcej na ten temat można znaleźć pod poniższymi linkami:
Osiem firm zaproszonych do złożenia ofert na A1 obwodnicę Częstochowy
Salini chce walczyć o kontrakt na dokończenia robót... po sobie


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony