Partner serwisu

Kłopoty z odbiorami tunelu POW nie zmieniają deklaracji: otwarcie jesienią

ep. 07.10.2021

Kłopoty z odbiorami tunelu POW nie zmieniają deklaracji: otwarcie jesienią
fot. GDDKiA
W trakcie odbiorów tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy nie zadziałały systemy wentylacji – poinformowała stołeczna Gazeta Wyborcza. Procedura musi być powtórzona. Inwestor nadal jednak deklaruje otwarcie obiektu jesienią. W sumie może to oznaczać, że ma jeszcze ponad dwa miesiące.
O nieodebraniu przez strażaków tunelu w zakresie systemów zabezpieczających przez pożarami poinformowała stołeczna Gazeta Wyborcza. Według ustaleń gazety, nie zadziałało oddymianie, które powinno uruchamiać się automatycznie. Ta informacja nie ucieszyła kierowców, którzy oczekują jak najszybszego otwarcia trasy. Konieczność powtórzenia procedury to dodatkowy czas, a elementów do sprawdzenia jest znacznie więcej.

– Trwają testy i odbiory 13 systemów bezpieczeństwa, które zostały zainstalowane w tunelu, np. uruchamianie oświetlenia awaryjnego, sprawdzanie systemu przesyłu danych, czujek przeciwpożarowych czy systemu odladzania – informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka prasowa warszawskiego oddziału GDDKiA. Dodaje także, że w tunelu odbywają się próby z gorącym dymem, które będą powtarzane m.in. w obecności straży pożarnej. – Związane jest to z wprowadzaniem modyfikacji w sterowaniu wentylacją celem zwiększenia jej niezawodności. Sterowanie wentylacją odbywa się automatycznie – tłumaczy przedstawicielka inwestora.

Zaznacza jednak, że nic się nie zmieniło jeśli chodzi o planowany termin oddania fragmentu trasy z tunelem trasy do ruchu. – Niezmienne zakładamy, że oddanie do ruchu odcinka S2 między węzłami Puławska i Warszawa Wilanów nastąpi jesienią tego roku – mówi Małgorzata Tarnowska.

Termin „jesień” jest dość pojemny i w praktyce, żeby go dotrzymać inwestor musi zdążyć z procedurami... do drugiej połowy grudnia.

Pewne jest, że procedur jest sporo, a żadnego kroku nie można pominąć. – Tunel może zostać udostępniony kierowcom, gdy obiekt przejdzie pozytywnie wszystkie odbiory, a także uzyskamy decyzję o pozwoleniu na użytkowanie wydaną przez WINB. Uzyskanie tej decyzji jest uzależnione od wielu instytucji, które biorą udział w procesie odbiorowym – podkreśla GDDKiA zaznaczając, że mowa o skomplikowanym obiekcie, który GDDKiA na takiej długości w ciągu drogi ekspresowej realizuje po raz pierwszy.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony