Partnerzy serwisu:

Koalicja Klimatyczna krytycznie o PEP 2050

Edyta Wsół 21.09.2015

Koalicja Klimatyczna krytycznie o PEP 2050
fot. KE
Za dużo o węglu, za mało o OZE – tak można podsumować stanowisko Koalicji Klimatycznej w sprawie projektu Polityki Energetycznej Polski do 2050 roku. Zdaniem Koalicji dokument jest nie do przyjęcia i należałoby go odrzucić.
Dominujący węgiel

Tomasz Adamczewski, ekspert ds. klimatu i energii z Fundacji WWF Polska oraz członek Koalicji Klimatycznej zauważa, że PEP wprowadza społeczeństwo w błąd, gdyż „podtrzymuje mit o nieskończonych zasobach polskiego węgla”.

Zdaniem członków Koalicji dokument wybiórczo traktuje opcje rozwoju sektora energetycznego i ignoruje scenariusz z dominującą pozycja OZE. Nie umieszczono w nim też pogłębionej analizy kosztów zewnętrznych oraz nie jest wielowariantowa. Z góry przyjęto realizację konkretnego wariantu, w którym dominującą rolę odgrywają paliwa kopalne i import surowców.

Założono również. Że bezpieczeństwo energetyczne kraju zapewnią wielkie systemy, od czego odchodzi się już w wielu państwach rozwiniętych. ¬– Rośnie znaczenie pojedynczych użytkowników energii i lokalnych systemów energetycznych. Mamy w Polsce 13 mln gospodarstw domowych, blisko 2 mln małych i średnich przedsiębiorstw oraz ponad 900 miast i ponad 1500 gmin wiejskich. W nich tkwi potencjał energetyki rozproszonej. Musimy patrzeć w przyszłość, a nie cały czas bronić interesów magnatów energetycznych – mówi Andrzej Kassenberg, fundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, członek Koalicji Klimatycznej.

OZE pominięte?

Koalicja Klimatyczna zwraca uwagę na pominięcie w PEP korzyści, jakie płyną z oszczędzania energii i OZE, które są stymulatorami rozwoju gospodarczego i bazują na innowacjach. Koalicja podkreśla potencjał ekonomiczny i technologiczny OZE, które stają się coraz tańsze.

– Dzięki inwestycjom w efektywność energetyczną możemy ograniczyć zużycie energii o 25-30%. Z kolei jeżeli zapewnimy warunki do szerokiego rozwoju ruchu prosumenckiego, to w perspektywie dziesięciu lat będzie ich ponad 2 mln. Warto zastanowić się nad inwestycjami, które przyniosą długofalowe korzyści, zamiast bezmyślnie budować wielkie bloki energetyczne, bazujące na węglu czy paliwie jądrowym. Taniej, zdrowiej, bezpieczniej i przyjaźnie dla środowiska, a i lokalna gospodarka na tym skorzysta. – dodaje Andrzej Kassenberg.

„Bieżący projekt „Polityki energetycznej Polski do 2050 roku” wymaga gruntownej zmiany. Koalicja Klimatyczna domaga się przygotowania rzetelnego dokumentu z równoprawnymi scenariuszami wraz z opisaniem ich skutków dla gospodarki, społeczeństwa i środowiska w dalszej perspektywie. Jedna z koncepcji powinna uwzględniać dominującą pozycję energetyki odnawialnej i istotną rolę poprawy efektywności energetycznej” – informuje Koalicja w komunikacie.

Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.

   
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony