Partnerzy serwisu:

Kolejny etap rozbudowy A2. Zmiana organizacji ruchu na obwodnicy Poznania

Romanowska Magdalena 05.09.2019

Kolejny etap rozbudowy A2. Zmiana organizacji ruchu na obwodnicy Poznania
fot. AWSA
Trwa rozbudowa autostrady A2. Od czwartku 5 września będzie obowiązywała tymczasowa organizacji ruchu na odcinku Poznań Luboń – Poznań Krzesiny, a od 6 września na odcinku Poznań Zachód – Poznań Komorniki. Wiąże się to z dodatkowymi pracami odbywającymi się na nowo wybudowanym, trzecim pasie ruchu.
W lipcu zakończyły się zasadnicze prace związane z rozbudową 5-kilometrowego fragmentu obwodnicy Poznania na autostradzie A2. Wyasfaltowano trzeci pas ruchu na odcinku Poznań Komorniki – Poznań Luboń. Następnie prace budowlane przeniesiono między węzły Poznań Luboń – Poznań Krzesiny. Rozbudowa tego fragmentu jeszcze się nie zakończyła, a w czwartek zostanie tam wprowadzona nowa tymczasowa organizacja ruchu. Ponadto, prace trwają na kolejnym odcinku: Poznań Zachód – Poznań Komorniki. Oznacza to, że w tym tygodniu na dwóch fragmentach autostrady A2 będą obowiązywały nowe zasady poruszania się po jezdni.

Jakie zmiany od 5 i 6 września?


Od czwartku 5 września na trasie Poznań Luboń – Poznań Krzesiny cały ruch pojazdów zostanie przeniesiony na jezdnię południową. Dostępne dla kierowców będą cztery pasy: dwa w kierunku Warszawy i dwa w kierunku Świecka. Zabraknie pasa awaryjnego po obu stronach, a pojazdy ciężarowe i autobusy będą miały zakaz poruszania się lewym pasem.

– Kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę, jeśli zamierzają skorzystać na tym odcinku ze zjazdów i wjazdów na autostradową obwodnicę Poznania. Jadąc od strony Świecka będzie można zjechać na węźle Poznań Luboń, zamknięty jednak zostanie wjazd z Poznania i Lubonia na autostradę A2 w kierunku Warszawy. Kierowcy będą musieli skorzystać z objazdu przez węzeł Poznań Komorniki. Zamykamy również wjazd prowadzący z Poznania w kierunku Świecka na węźle Poznań Krzesiny. Dojazd będzie możliwy wyznaczonym objazdem przez pozostałe łącznice na tym węźle. Stawiamy znaki, które pomogą kierowcom szybko zorientować się w sytuacji. – mówi Marcin Szczepański, kierownik budowy Strabag Polska Sp. z o.o.

W piątek 6 września zmieni się również organizacja między węzłem Poznań Zachód – Poznań Komorniki. Pojazdy jadące w kierunku Świecka, będą poruszały się jezdnią północną po pasie wolnym i środkowym. Pojazdy jadące w kierunku Warszawy będą poruszały się jezdnią południową również po pasie wolnym i środkowym. W obu kierunkach, pomiędzy węzłami Poznań Zachód – Poznań Komorniki dostępne będą pasy awaryjne.

Rozbudowa i jej skutki

Zmiana Tymczasowej Organizacji Ruchu na wspomnianych wyżej odcinkach to kolejny krok w kierunku zakończenia skomplikowanych prac. Utrudnienia w ruchu spowodowane są decyzją o prowadzeniu przebudowy bez całkowitego zamykania obwodnicy. Prace prowadzone są 12 godzin na dobę, często 7 dni w tygodniu. To pierwsze taka inwestycja w Polsce, gdzie prace toczą się „pod ruchem” tak, aby kierowcy nadal mogli poruszać się po uczęszczanej drodze w obu kierunkach.

Pomimo niedogodności na efekty warto czekać. Po oddaniu autostrady do całkowitego użytku kierowcy będą mieli do dyspozycji trzy nowoczesne pasy jezdni, co usprawni przejęcie ruchu z dróg ekspresowych S5 i S11. Oznacza to również zmniejszenie ryzyka wypadków, podobnie jak zamontowanie na obwodnicy łącznie 85 kilometrów nowych barier ochronnych. Bariery te mają za zadanie pochłaniać energię uderzenia w przypadku kolizji oraz zapobiegnięcie odrzucania pojazdu na inny pas ruchu.

Dodatkowy komfort nie tylko dla kierowców zapewnią nowe ekrany akustyczne, które wygłuszą hałas pochodzący z autostrady. Panele z aluminium mają być skuteczniejsze od obecnych paneli betonowych i zostaną zamontowane nie tylko w ich miejsce, ale także tam, gdzie ekranów dotychczas nie było. Koniec prac na autostradzie A2 szacuje się na koniec roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony