Partnerzy serwisu:

Kolejny fragment nowej jezdni A1 dostępny

Redakcja 23.11.2020

Kolejny fragment nowej jezdni A1 dostępny
fot. GDDKiA
Do oddanych wcześniej fragmentów nowej jezdni autostrady A1 dołączyły kolejne 4,5 km na styku dwóch województw. To część odcinka E od granic województw do węzła Częstochowa Północ.
Zmiana dotyczy jezdni zachodniej odcinka E. Obecnie ruch w kierunku Gorzyczek odbywa się 2 pasami ruchu, a ruch w kierunku Gdańska 1 pasem ruchu. W sumie na tym odcinku, łącznie z wcześniej oddanymi fragmentami, kierowcy korzystają już z 10 km nowej jezdni.

Biorąc pod uwagę wszystkie budowane odcinki A1, do dyspozycji kierowców oddano następujące fragmenty nowych jezdni:
• ok. 14 z ok. 15,8 km odcinka Tuszyn – Piotrków Trybunalski Południe,
• ok. 10 z ok. 16,8 km odcinka Kamieńsk – Radomsko,
• ok. 7 km odcinka Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego,
• ponad 10 km z 17-kilometrowego odcinka granica woj. łódzkiego i śląskiego – Częstochowa Północ (od granicy obu województw do Grabowej w gminie Mykanów w woj. śląskim).

W sumie daje to ponad 41 km nowej jezdni, z której korzystają kierowcy.

 

Obecnie, jak informuje GDDKiA, łączna długość ułożonej nawierzchni jezdni wynosi prawie 65 km, ale udostępnienie kolejnych kilometrów kierowcom uzależnione jest od kwestii związanych technologią wykonania oraz organizacja robót i ruchu. Na przykład na odcinku Piotrków Trybunalski Południe – Kamieńsk, ułożono już 7,5 km nawierzchni betonowej, jednak ze względu na czas konieczny dla dojrzewania betonu i prace m.in. przy obiektach inżynierskich nie można z niej korzystać.

Podobnie jest na odcinku Tuszyn – Piotrków, gdzie w obrębie przyszłego węzła Piotrków Trybunalski Południe gotowe są dwie jezdnie o łącznej długości blisko 1,5 km, jednak będzie można je udostępnić dla ruchu dopiero po oddaniu do użytkowania całego węzła.

Na odcinku Kamieńsk – Radomsko jezdnia betonowa gotowa jest na długości 16 km, czyli niemal na całym odcinku, jednak kierowcy mogą korzystać na obecną chwilę z 10-kilometrowego fragmentu. Tu – jak podaje inwestor – na przeszkodzie stanęła technologia. W jednym miejscu (na długości niespełna 200 metrów) konieczna okazała się wymiana gruntu, uniemożliwiająca przejazd przez cały ten odcinek po nowej jezdni. Po zakończeniu prac, co nastąpi jeszcze w tym roku, kierowcy będą mogli przejechać całą jego długością.

Docelowa długość pięciu budowanych odcinków przyszłej A1 to 81 km.

Na oddanym do dyspozycji kierowców fragmencie nowej, betonowej jezdni, tak jak poprzednio, wydzielono trzy pasy ruchu. Dwoma z nich ruch odbywał będzie się w kierunku Częstochowy, pozostałym w kierunku Łodzi. Taka organizacja ruchu obowiązywała będzie prawie do końca roku, kiedy to nastąpi kolejne udogodnienie polegające na udostępnieniu kierowcom kolejnego pasa ruchu na tej jezdni. Wtedy kierowcy będą dysponowali czteroma pasami, po dwa w każdym kierunku. Taka sama organizacja ruchu zostanie wprowadzana na łódzkim odcinku A1 od węzła Tuszyn do Piotrków Trybunalski Południe.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony