Partner serwisu

Ważny krok do S74 przez woj. świętokrzyskie

ep./inf. pras. 01.02.2023

Ważny krok do S74 przez woj. świętokrzyskie
fot. GDDKiA
GDDKiA szuka wykonawców w trybie zaprojektuj i wybuduj dla trzech odcinków drogi ekspresowej S74 od granicy z województwem łódzkim do Mniowa, od Cedzyny do Łagowa i od Łagowa do Opatowa.
Ich realizacja sprawi, że w 2027 roku – według planów – będzie można przejechać na terenie woj. świętokrzyskiego 110-kilometrowym nieprzerwanym ciągiem drogi ekspresowej S74.

– Droga S74 połączy Polskę centralną, ziemię świętokrzyską i Podkarpacie. Jej budowa jest dobrą wiadomością dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, którzy od lat domagają się rozwiązań, które zmniejszyłyby ruch ciężarowy przechodzący przez ich miejscowości. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber cytowany w komunikacie.

Trzy ogłoszone właśnie przetargi obejmują odcinki o łącznej długości ok. 76 km: granica województw łódzkiego i świętokrzyskiego – Przełom/Mniów o długości ok. 27,5 km, Cedzyna – Łagów z obwodnicą Łagowa o długości ok. 30 km, Łagów – Jałowęsy – początek obwodnicy Opatowa o długości ok. 18,3 km.

Wyłonieni w przetargach wykonawcy będą mieli za zadanie zrealizowanie inwestycji w systemie Projektuj i buduj w ciągu 39 miesięcy od podpisania umów, z wyłączeniem okresów zimowych. Jeśli przebieg procedur przetargowych pozwoli na podpisanie umów w II połowie roku, nowymi odcinkami pojedziemy już w 2027 roku. Przebieg odcinków został określony w decyzjach o środowiskowych uwarunkowaniach. Szczegółowe rozwiązania techniczne opracowane zostaną na etapie projektu budowlanego. 

Planowane odcinki będą stanowić kontynuację realizacji S74. Niebawem rozpoczną się roboty budowalne na odcinku obwodnicy Opatowa w ciągu DK-9 (ok. 5 km) i S-74 (ok. 7 km) – ZRID został już wydany. W styczniu złożony została wniosek o ZRID dla odcinka S74 Przełom/Mniów – węzeł Kielce Zachód (ok. 14 km). Niedawno podpisana została także umowa na projekt i budowę 5-kilometrowego odcinka S74 węzeł Kielce Zachód – Kielce.

Z kolei w październiku ub. roku złożony został wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla odcinka S74 Opatów – Nisko. Od 2011 kierowcy jeżdżą natomiast blisko 7-kilometrowym odcinkiem S74 Kielce – Cedzyna.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony