Partner serwisu

Kolejowy dostęp do portu w Gdyni – ważny etap zakończony

GR, rynekinfrastruktury.pl 12.08.2022

Kolejowy dostęp do portu w Gdyni – ważny etap zakończony
fot. Budimex
Budimex zakończył ważny etap realizacji projektu poprawy dostępu kolejowego do portu w Gdyni – oddany do użytku został tzw. okręg nastawczy P1 w porcie morskim w Gdyni.
O postępach prac poinformował w mediach społecznościowych Maciej Olek, dyrektor ds. budownictwa kolejowego. Do użytku oddany został tzw. okręg nastawczy P1. – Dla ruchu kolejowego udostępniono 21 torów i 30 rozjazdów, wraz z kompletną infrastrukturą elektroenergetyczną, teletechniczną, sanitarną i odwodnieniem. Do eksploatacji oddano również drogi wraz z przejazdami kolejowo-drogowymi, a całość torów została włączona do sterowania komputerowego oddanej wcześniej nastawni P1 – czytamy.

Olek dodaje, że „zakończone prace poprawiły dostępność do nabrzeży portowych, co ma kluczowe znaczenie dla usprawnienia transportu kolejowego w porcie w Gdyni”. – Przebudowana powierzchnia okręgu nastawczego P1 stanowi obszarowo ponad 30 % stacji Port Gdynia. Jest to zatem milowy krok na drodze do zakończenia modernizacji – ocenił.

Dyrektor podkreśli też, że „pomimo tak trudnych okoliczności, w których przyszło realizować inwestycję (chodzi m.in. o drożejące materiały budowlane i pandemię Covid19 – aut.) udało się zakończyć zadanie w deklarowanym terminie”.

Przypomnijmy, że projekt „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni” jest realizowany już od kilku lat. Dzięki niemu do portu wjadą dłuższe, 740-metrowe pociągi o obciążeniu 221 kN na oś. Pozwoli to na dowóz i odbiór większej ilości towarów. Zbudowane zostały nowe tory (ten zakres prac ruszył w listopadzie 2020 roku), wykorzystano w tym celu ponad 380 tysięcy podkładów oraz 230 km szyn.

Wszystkie prace w porcie wraz z odbiorami powinny się zakończyć za rok. Projekt „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni” opiewa na ok. 1,5 mld zł netto. Prawie 40 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony