Partnerzy serwisu:

Komisja Europejska ma wątpliwości w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej

Elżbieta Pałys 20.02.2019

Komisja Europejska ma wątpliwości w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej
fot. Pixabay
Pilnego spotkania z przedstawicielami polskich władz domaga się Komisja Europejska. Chodzi o przekop Mierzei Wiślanej. Unijni urzędnicy mają wątpliwości związane z tą inwestycją – podało dziś RMF FM. Pismo w tej sprawie trafiło do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Jak podało RMF FM, Komisja ma wątpliwości dotyczące m.in. uzasadnienia dla realizacji przedsięwzięcia. KE zwraca uwagę, że w decyzji środowiskowej projekt jest uzasadniony czynnikami społeczno-gospodarczymi, natomiast w liście przesłanym do Komisji 14 stycznia jest mowa o kwestii bezpieczeństwa państwa. Jak przypomina Radio, „Polska powołując się na kwestię obronności wychodzi z założenia, że do przekopu Mierzei można zastosować wyjątek przewidziany w dyrektywie siedliskowej (art. 6.4), w związku z czym nie musi występować do KE o wydanie opinii środowiskowej”.

Wątpliwości dotyczą także wpływu inwestycji na środowisko, w tym obszar Natura 2000 oraz faktycznego znaczenia budowy sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.

Oczekiwane przez Komisję Europejską rozmowy, w celu uniknięcia upolitycznienia sprawy, mają mieć charakter techniczny. Ze względu na stan zaawansowania projektu, powinny się odbyć pilnie.

Przekop Mierzei Wiślanej jest jednym z priorytetów rządu. Jest to jednocześnie inwestycja, która budzi spore kontrowersje. Krytycznie odnoszą się do niej m.in. władze samorządowe województwa pomorskiego, które wniosły odwołanie od decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia. Decyzja ma jednak rygor natychmiastowej wykonalności, co pozwala kontynuować prace.

W miniony piątek wojewoda pomorski wydał pozwolenie dla realizacji tego zadania. Na jego podstawie jeszcze tego samego dnia rozpoczęła się wycinka drzew. Ma być zakończona przed końcem lutego.

Planowany kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Celem jest umożliwienie wpływania do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m i szerokości 20 m. Koszt specyficznej na naszym rynku inwestycji oszacowano na 880 mln zł. Przekop, według planu ma być wykonany do 2022 roku. Obecnie trwa przetarg na wykonanie wyłonienie wykonawcy pierwszego etapu inwestycji.  

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony