Partnerzy serwisu:

Komisja Europejska wypłaciła Polsce ponad 11 mld euro z polityki spójności

Redakcja 02.08.2018

Komisja Europejska wypłaciła Polsce ponad 11 mld euro z polityki spójności
fot. KE
Do końca lipca br. Komisja Europejska wypłaciła Polsce ponad 11,3 miliarda euro z polityki spójności. Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju – jest to najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.
Pieniądze pracują w gospodarce

Jak podaje MIiR – w gospodarce pracuje już 200 miliardów złotych z Unii Europejskiej. Polska jest też w pierwszej dziesiątce w Unii Europejskiej, jeśli wartość wypłaconej kwoty odniesiemy do przyznanej puli. – Oznacza to, że te środki mają odzwierciedlenie w podpisanych umowach. Jeśli wyobrazilibyśmy sobie, że Polska dostała z UE 10 euro, to wykorzystaliśmy już 6 – powiedział minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński.

– Mamy już wnioski o dofinansowanie na kwotę 338 miliardów złotych z Unii Europejskiej. Gdybyśmy wszystkie rozpatrzyli pozytywnie, nie byłoby już czego dzielić, bo to 101 procent przyznanej nam puli – poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak przyznał, to sytuacja czysto hipotetyczna, ale pokazuje skalę zainteresowania pieniędzmi europejskimi.

Wnioski o dofinansowanie

Do 31 lipca 2018 roku, we wszystkich programach na lata 2014-2020 złożono około 89 tysięcy wniosków o dofinansowanie o wartości 546,4 miliarda złotych. 337,9 miliarda złotych (w lipcu przybyło 12,4 miliarda) to unijne dofinasowanie, co stanowi 101% dostępnej dla Polski puli.

Z beneficjentami podpisano umowy na 38 tysięcy inwestycji. Wartość tych projektów to 325,1 miliarda złotych. Dofinansowanie unijne wyniosło 200,2 miliarda złotych, co stanowi 60 procent dostępnych dla Polski funduszy europejskich.

Programy regionalne w słabszej kondycji

MIiR porównał również stopień zaawansowania programów krajowych i programów regionalnych. Marszałkowie podpisali umowy na 55% przyznanych im funduszy, a instytucje rządowe na 63%. Marszałkowie rozliczyli z beneficjentami 13% funduszy, a instytucje rządowe 19% – informuje resort.

– Pomiędzy województwami są także spore dysproporcje. Jeśli weźmiemy pod uwagę tempo rozliczania funduszy z beneficjentami, to najlepiej radzą sobie: opolskie, podkarpackie i dolnośląskie. Zdecydowanie przyspieszyć muszą warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i podlaskie – ocenił minister Kwieciński.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony