Partnerzy serwisu:

Koncesjonariusz A1 proponuje włączenie e-Toll do videotollingu

Elżbieta Pałys 23.09.2021

Koncesjonariusz A1 proponuje włączenie e-Toll do videotollingu
fot. Google Maps
W grudniu tego roku z państwowych odcinków autostrad znikną szlabany. Czy będzie to oznaczało, że po wszystkich drogach w Polsce będzie można jeździć bez zatrzymywania? Żeby tak było, strona publiczna musi porozumieć się z koncesjonariuszami, którzy w międzyczasie wprowadzili już własne automatyczne systemy płatności. Zarządca A1 proponuje, by państwowy E-Toll włączył się do videotollingu.
Od 1 października system viaToll całkowicie zostanie zastąpiony przez państwowy eToll. Ten etap dotyczy przede wszystkim kierowców pojazdów powyżej 3,5 t. Wraz z początkiem grudnia nastąpi kolejny etap – na państwowych odcinkach autostrad: A2 Konin – Stryków oraz A1 od Wrocławia do Gliwic znikną szlabany. Kierowcy osobówek, aby zapłacić za przejazd, będą korzystać z tej samej aplikacji lokalizującej pojazd co ciężarówki (nieobowiązkowo mogą to robić już teraz). Dla tych, którzy nie zdecydują się na zainstalowani aplikacji, pozostaną bilety na przejazd kupowane np. na stacjach benzynowych.

To rozwiązanie nie będzie automatycznie wdrożone na odcinkach koncesyjnych (w gre wchodzą trzy podmioty – na A1, A2 oraz A4), co byłoby oczekiwaniem kierowców. Żeby tak było, potrzebne jest porozumienie obu stron. Jeszcze niedawno Ministerstwo Finansów odpowiedzialna za państwowy system informowała, że na razie nie prowadzi rozmów w tej sprawie, czeka z tym do czasu, gdy system dla wszystkich pojazdów faktycznie zafunkcjonuje. Czy koncesjonariusze włączą się do państwowego systemu?

– Temat interoperacyjności jest przez nas podnoszony w rozmowach ze stroną publiczną już od wielu lat. Chcielibyśmy by dla wygody wszystkich użytkowników autostrad w Polsce pojawiła się w końcu możliwość przejazdu tymi drogami z zastosowaniem tylko jednej elektronicznej metody płatności – deklarował jakiś czas temu Emil Wąsacz, prezes Staleksportu, zarządzającego A4 między Katowicami i Krakowem.

Na A4 funkcjonuje już m.in. automatyczny system poboru opłat oparty na rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych. Podobne rozwiązanie, oparte zresztą na tej samej aplikacji, działa od 2018 roku także na A1 miedzy Toruniem i Gdańskiem.

– Oparty o wideotolling system AmberGO umożliwia użytkownikom mijanie bramek bez zatrzymywania, wystarczy pobrać odpowiednią aplikację płatniczą, np. Autopay Skycash, IKO i zarejestrować się w systemie – przypomina Anna Kordecka, rzecznik prasowa Gdańsk Transport Company.

– GTC zaproponowała Krajowej Administracji Skarbowej umowę, która umożliwiłaby użytkownikom, będącym klientami krajowego systemu poboru opłat e-Toll, korzystanie z AmberOne Autostrady A1 w systemie AmberGO na podobnych zasadach, jak w przypadku użytkowników korzystających z usług Autopay, Skycash czy IKO – poinformowała przedstawicielka koncesjonariusza A1. Tłumaczy, że system AmberGO odczytywałby tablice rejestracyjne użytkowników zarejestrowanych w systemie e-Toll umożliwiając mijanie bramek na A1 bez zatrzymywania się, a opłaty uiszczane byłyby za pośrednictwem aplikacji e-Toll.

– Zaproponowane rozwiązanie, gdzie KAS byłby dostawcą usług tak jak ma to miejsce w przypadku Autopay, Skycash czy IKO byłoby proste i szybkie w implementacji – daje rzecznik prasowa.

Warto dodać, że strona państwowa rozważała wprowadzenie videotollingu na A2 i A4, ogłoszony był już nawet przetarg, jednak wycofano się z tego rozwiązania.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony