Partner serwisu

Koncesyjne autostrady za darmo dla uchodźców

ep. 01.03.2022

Koncesyjne autostrady za darmo dla uchodźców
fot. Google Maps
Wszyscy koncesjonariusze płatnych autostrad w Polsce zwolnili z opłat za przejazd autostradami uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Uchodźcy mogą przejechać za darmo płatnymi autostradami A1 miedzy Gdańskiem i Toruniem, A2 od Konina do Nowego Tomyśla oraz A4 między Krakowem i Katowicami.
Na wszystkich odcinkach od dziś bezpłatnie przez bramki mogą przejechać samochody na ukraińskich tablicach rejestracyjnych.

Z Torunia do Gdańska

– GTC i Intertoll Polska postanowiły pokryć koszty przejazdów AmberOne Autostradą A1 pojazdów osobowych poruszających się na ukraińskich tablicach rejestracyjnych od północy dnia 1 marca 2022 r. do odwołania – podała spółka zarządzająca autostradą A1 między Gdańskiem i Toruniem.

Zgodnie z przyjętymi zasadami, kierowca wjeżdżając na autostradę pobierze bilet, a zjeżdżając z autostrady przekaże bilet inkasentowi, który rozpoznając ukraińskie tablice rejestracyjne podniesie szlaban bez pobrania opłaty.

– Zamiarem tego rozwiązania jest pomoc obywatelom Ukrainy podróżującym autostradą A1 w związku z trwającą na Ukrainie wojną. Ufamy, że nie będzie to wykorzystywane przez obywateli Ukrainy podróżujących autostradą A1 w innych celach, gdyż środki przeznaczone na pomoc są ograniczone – poinformował koncesjonariusz.

Od Katowic do Krakowa

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska poinformowała o zwolnieniu z opłat pojazdów wszystkich kategorii, które mają ukraińskie numery rejestracyjne. Ulga na odcinku od Katowic do Krakowa ma obowiązywać od dziś do końca marca.

Koncesjonariusz A4 poinformował też, że z obowiązku uiszczania opłaty zwolnione są także pojazdy lub grupy pojazdów zgłoszone przez organizacje pozarządowe, w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 24 kwietnia 2003 r., jako niosące pomoc dla obywateli Ukrainy.

Z Konina do zachodniej

Z pobierania opłat za przejazd pojazdów z ukraińskimi rejestracjami zrezygnowała także Autostrada Wielkopolska. Zwolnienie dotyczy całego odcinka od Konica do Świecka.

Samochody wyposażone w ukraińskie tablice powinny zgłosić ten fakt inkasentowi w punkcie poboru opłat. Z ulgi mogą także skorzystać polskie pojazdy przewożące uchodźców, wówczas jednak powinny ten fakt wcześniej zgłosić koncesjonariuszowi. Więcej pisaliśmy TUTAJ
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony