Partner serwisu

Kongres USA wzywany do udzielenia pomocy portom

Aleksander Domański 29.07.2020

Kongres USA wzywany do udzielenia pomocy portom
Port of South Louisianafot. ShutterStock
Amerykańskie Stowarzyszenie Władz Portowych (AAPA) zwróciło się do Kongresu o przekazanie 1,5 miliarda dolarów wsparcia dla podmiotów w nim stowarzyszonych. Kwota ta ma wspomóc porty dotknięte skutkami pandemii wywołanej przez wirus z Wuhan. AAPA ostrzega, że bez tych pieniędzy likwidacją zagrożonych będzie nawet 130 000 miejsc pracy. 
Amerykańskie Stowarzyszenie Władz Port jest organizacją założoną w 1912 roku. Reprezentuje ona zarządców ponad 130 portów rozsianych nie tylko na terytorium Stanów Zjednoczonych, ale i Kanady, Karaibów i Ameryki Łacińskiej. – Nasze porty zapewniły transport sprzętu i leków potrzebnych naszej służbie zdrowia, to dzięki nam na sklepowych półkach znalazł się towar, czym nie tylko umożliwiliśmy aprowizację ludności, ale i rozwój handlu w tych niepewnych czasach – czytamy w liście skierowanym przez AAPA do Sekretarza Skarbu Stevena Mnuchina i szefa personelu Białego Domu Marka Meadowsa.

Wśród sygnatariuszy znaleźli się przedstawiciele władz transportowych i portowych od Hawajów do Connecticut. – Port Canaveral jest jednym z wielu portów morskich na Florydzie i w całym kraju, który boryka się z poważnymi wyzwaniami finansowymi, ponieważ zaprzestano rejsów pasażerskich, a wolumeny ładunków handlowych nie wzrosły na tyle szybko, aby zrekompensować utracone operacje – napisał w oświadczeniu dyrektor generalny Port Canaveral, John Murray.

Christopher Connor, prezes i dyrektor generalny Amerykańskiego Stowarzyszenia Władz Portowych zauważa, że pomoc, której szukają porty amerykańskie, nie ma na celu zastąpienia utraconych dochodów, ale zapewnienie, że porty będą w stanie dotrzymać kroku rosnącym kosztom ochrony pracowników przy jednoczesnym utrzymaniu zatrudnienia. Jak zauważa prezes, chodzi o utrzymanie możności portów do przyjęcia towarów, gdy pandemia i kryzys nią wywołany odpuści i rozpocznie się ożywienie gospodarcze.

Porty potrzebują pieniędzy ze względu na wydatki, w tym: pomoc pracownikom w nagłych wypadkach, sprzątanie, utrzymanie personelu, płatne urlopy, zakup sprzętu ochronnego i spłatę zadłużenia. AAPA nie ukrywa, że uważa, iż porty morskie zostały potraktowane w przepisach tyczących się pomocy na czas walki z epidemią po macoszemu, mimo że odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu państwu funkcjonowania. Zwraca się uwagę na fakt, że w połowie kwietnia administracja Donalda Trumpa przyznała będącym w podobnej sytuacji co porty lotniskom pomoc w wysokości 10 miliardów dolarów.

Stany Zjednoczone mają ponad trzysta portów wzdłuż całej swojej linii brzegowej. Ruch towarowy koncentruje się jednak w kilkudziesięciu z nich. W sumie amerykańskie porty dają pracę bezpośrednio 2,2 milionom ludzi a towary, które przez nie przechodzą, były w 2018 roku warte 5,4 biliona dolarów. Obecny kryzys gospodarczy nałożył się na od lat komunikowaną potrzebę inwestycyjną. Przed wybuchem epidemii w chińskim Wuhan oceniało się, że w ciągu najbliższej dekady infrastruktura portów w USA będzie potrzebować 66 mld dolarów na swoją infrastrukturę.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport