Partnerzy serwisu:

Jan Deja: Konkurowanie technologią sprzyja podnoszeniu jakości dróg

Redakcja 28.01.2016

Jan Deja: Konkurowanie technologią sprzyja podnoszeniu jakości dróg
fot. GDDKiA
Konieczność zmniejszenia kosztów budowy dróg to dobra wiadomość dla branży cementowej – uważa prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu.
– Podczas prezentacji „Białej Księgi Branży Drogowej” została podniesiona kwestia zmniejszenia kosztów budowy i utrzymania dróg. To dobra wiadomość dla branży cementowej, ponieważ technologie nawierzchni betonowych są w dzisiejszych warunkach kosztowych tańsze już na etapie budowy, a w perspektywie 30-letniej eksploatacji nawet dwukrotnie tańsze niż nawierzchnie bitumiczne – mówi Jan Deja. Jak dodaje, potwierdzają to najnowsze analizy Politechniki Wrocławskiej.

Profesor zwraca także uwagę na poruszony w „Białej Księdze” problem okresów gwarancji jakości, które obecnie, według części środowiska związanego z branżą drogową, są zbyt długie (10 lat i więcej). – Wszystkim nam powinno zależeć na jak najlepszej jakości dróg oraz zmniejszeniu kosztów ponoszonych przez podatników na ich remonty. Nawierzchnie betonowe ze względu na swoją trwałość nie wymagają poważnych napraw w tym okresie. Między innymi ten fakt sprawia, że różnica kosztów utrzymania drogi betonowej i asfaltowej na przestrzeni 30 lat jest tak duża – stwierdza Jan Deja. – Potwierdzają to choćby doświadczenia czeskiej Dyrekcji Dróg i Autostrad – dodaje.

Dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu nie ma wątpliwości, że technologia betonu cementowego pozwala budować tańsze i trwalsze nawierzchnie, co ma ogromne znaczenie wobec przewidywanego znacznego wzrostu obciążenia ruchem ciężkim na głównych ciągach komunikacyjnych. – Stowarzyszenie Producentów Cementu konsekwentnie od wielu lat podkreśla, że konkurowanie technologii prowadzi do podniesienia jakości budowanej sieci drogowej. Dlatego uważamy, że na polskich drogach jest miejsce zarówno dla technologii asfaltowej jak i betonowej – podsumowuje.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony