Partner serwisu

Konsorcjum NDI nie podpisze kontraktu na S10 koło Torunia

Elżbieta Pałys 27.05.2022

Konsorcjum NDI nie podpisze kontraktu na S10 koło Torunia
fot. Google Maps
Konieczny będzie ponowny wybór najkorzystniejszej oferty na projekt i budowę drogi ekspresowej S10 pomiędzy węzłami Toruń Zachód i Toruń Południe. Konsorcjum na czele z NDI, które wygrało przetarg, zdecydowało, że nie podpisze umowy.
Chodzi o budowę odcinka ekspresówki o długości 11,8 km. Oferty w tym przetargu były składane we wrześniu ub. roku. Najkorzystniejsza oferta została wskazana pod koniec stycznia. Wskazano wówczas na propozycję złożoną przez konsorcjum firm NDI, NDI Sopot i SP Sine Midas Stroy wartą 300,633 mln zł.

Przetarg przeszedł już kontrolę uprzednią Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Umowa jednak na razie nie zostanie podpisana. – Firma NDI wobec braku możliwości dokonania waloryzacji i obecną sytuację na rynku budowlanym z przykrością musiała odstąpić od podpisania umowy – poinformował kilka dni temu lider konsorcjum.

W przetargu na to zadanie wpłynęło 7 ofert, a oferta NDI była najtańsza z nich. Wszystkie propozycje składane jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie były wycenione poniżej szacunku inwestora i zawierały się w przedziale od 300,633 mln zł do 377,548 mln zł. GDDKiA oszacowała to zadanie na 406,904 mln zł.

Drugą ofertą pod względem przyznanej punktacji w tym przetargu złożyło konsorcjum na czele z Rubau Polska. Oferta była wyceniona na niespełna 340 mln zł.

Wysoka inflacja i wojna w Ukrainie drastycznie zmieniły sytuację na rynku – gwałtownie wzrosły ceny surowców i materiałów budowlanych, a z rynku odpłynęła część pracowników będących obywatelami Ukrainy.

W tym tygodniu Rada Ministrów wprowadziła zmiany do drogowych programów rządowych zwiększając ich budżet. Zdecydowano jednocześnie o podniesieniu limitu we wszystkich kontraktach – także tych zawartych wcześniej – do 10 proc. ceny umownej. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa apelowała o podniesienie tego pułapu do co najmniej 20 proc.

Odcinek Toruń Zachód - Toruń Południe jest częścią trasy S10 między Toruniem i Bydgoszczą. Trasa jest podzielona na 4 odcinki. Na dwa zostały już podpisane umowy: konsorcjum Kobylarni i Mirbudu wykona fragment od Solca do węzła Toruń Zachód, natomiast Intercor wybuduje drogę Bydgoszcz Południe – Emilianowo. Przetarg na odcinek od Emilianowa do Solca, po wyroku KIO, musi przejść przez ponowny wybór najkorzystniejszej oferty.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony