Partnerzy serwisu:

Konsorcjum Polimeksu z najtańszą ofertą na budowę EC Żerań

Emilia Derewienko 16.02.2017

Konsorcjum Polimeksu z najtańszą ofertą na budowę EC Żerań
fot. PGNiG Termika
W przetargu na budowę bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań do zamawiającego, PGNiG Termika, wpłynęły dwie oferty. Najtańsza z nich należy do konsorcjum firm Polimex-Mostostal oraz Mitsubishi Hitachi Power Systems i wynosi 1,1 mld zł.
Swoje oferty złożyły dwa konsorcja firm. Droższa propozycja, należąca do konsorcjum przedsiębiorstw GE Power i General Electric International, Inc. wyniosła 1,369 mld zł brutto. Tańsza oferta, złożona przez konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Ltd, Mitsubishi Hitachi Power System Europe Ltd i Polimex Mostosal opiewa na 1,102 mld zł. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi po sprawdzeniu i ocenie ofert.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa i montaż w Elektrociepłowni Żerań bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej w granicach od 420 MWe do 490 MWe netto i mocy cieplnej powyżej 250 MWt wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi. Budowa bloku gazowo – parowego w tym obiekcie ma decydujące znaczenie ze względu na konieczność ograniczenia emisji spalin oraz z uwagi na potrzebę zaopatrzenia Warszawy w ciepło.

Głównymi elementami bloku gazowo-parowego będzie turbina gazowa, kocioł odzyskowy i turbina parowa. Przedmiot zamówienia obejmuje również wykonanie niezbędnych robót budowlanych oraz wykonanie usług takich, jak zaprojektowanie, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji kogeneracyjnego bloku energetycznego wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi, szkolenie personelu PGNiG Termika oraz świadczenie wieloletniego serwisu wybranych urządzeń tego bloku.

Uruchomienie bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Żerań, której właścicielem jest PGNiG Termika, nastąpi w 2019 roku. Blok będzie zużywał około 0,6 mld m3 gazu ziemnego rocznie, dostarczanego gazociągiem z Tłoczni w Rembelszczyźnie. Taka ilość pozwoli na produkcję 3 mln MWh energii elektrycznej, która wystarczy na zaspokojenie potrzeb 650 tys. mieszkań.

Dzięki budowie nowego bloku nastąpi redukcja emisji o połowę pyłu, o 60% dwutlenku siarki oraz o 30% tlenków azotu. Dla mieszkańców okolicy przestawienie elektrociepłowni na paliwo gazowe będzie oznaczało również zmniejszenie uciążliwości związanych z transportem – rocznie liczba wagonów z węglem zmniejszy się o ok. 17 tys., zaś ciężarówek o ok. 4,5 tys.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony