Partner serwisu

Kopacz: Gazoport gotowy jeszcze we wrześniu

Leonard Dolecki 10.09.2015

Kopacz: Gazoport gotowy jeszcze we wrześniu
fot. Polskie LNG
Premier Ewa Kopacz zapewniła, że budowa gazoportu w Świnoujściu zakończy się jeszcze w tym miesiącu. Jak podaje IAR, szefowa rady ministrów złożyła deklarację, że inwestycja nie zostanie już przełożona na inny termin.
– Wbrew przewidywaniom i złorzeczeniom, w tym roku wpłynie pierwszy statek do naszego gazoportu w Świnoujściu. Podpisaliśmy aneks z wykonawcą. Nie dołożymy nawet złotówki do budowy, a zakończymy ją z końcem września – powiedziała podczas XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój premier Ewa Kopacz.

Wykonawca zapewnił, że pierwsza dostawa LNG do gazoportu odbędzie się jeszcze w 2015 roku. Pierwszy gaz, który zjawi się w Świnoujściu zostanie zastosowany do rozruchu instalacji. Druga dostawa posłuży do testów terminalu, zostanie ona odebrana najprawdopodobniej w I kwartale 2016 roku, a w II kwartale 2016 roku ma rozpocząć się eksploatacja komercyjna.

Aneks, który został dodany do umowy zakłada, że koszty rozruchu pokryje wykonawca. Dodatkowo poprawka wprowadzona do umowy mówi, że wynagrodzenie za pracę nie wzrośnie i wyniesie 2,4 mld zł oraz nakłada wyższe kary umowne, związane z dochowaniem terminu realizacji. Po zakończeniu inwestycji obiekt zostanie poddany kontroli technicznej przez międzynarodowego audytora.

Dotychczas projekt zrealizowano w 98%. Obecnie wykonywane są ostatnie prace budowlane, wykonywane są próby i odbiory techniczne, a instalacja jest przygotowywana do rozruchu. Dzięki terminalowi LNG ma wzrosnąć bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Gazoport ma przyjmować ok. 5 mld m3 gazu rocznie, a dostawy mają będą mogły przybywać z każdego kierunku świata.


Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.

   
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony