Partner serwisu

Koronawirus odbił się na przychodach Stalexportu

ep. 17.07.2020

Koronawirus odbił się na przychodach Stalexportu
fot. SAM
Spółka zarządzająca autostradą A4 pomiędzy Katowicami i Krakowem opublikowała wstępne wyniki finansowe za pierwsze półrocze. Epidemia i idący za nią spadek ruchu widać w niższych przychodach Staleksportu Autostrady Małopolskiej.
W okresie od stycznia do końca czerwca 2020 roku przychody SAM wyniosły ponad 128,6 mln zł wobec przeszło 167,9 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 50,1 mln zł w stosunku do 61,1 mln zł w okresie porównawczym, a zysk przypadający na właścicieli jednostki dominującej to 32,967 mln zł wobec 35,138 mln zł przed rokiem.
Za spadkiem przychodów stoi mniejsze natężenie ruchu na autostradzie A4. Wpływy z poboru opłat to podstawowe źródło przychodów w SAM.

W pierwszym półroczu spadek ruchu sięgnął blisko 26 proc. w stosunku do okresu porównawczego, przy czym większy był w przypadku samochodów osobowych – 28,5 proc., a dla ciężarówek – 13,2 proc. Idący za tym spadek przychodów z opłat wyniósł w okresie 6 miesięcy 23,7 proc. odpowiednio 31,5 proc. w przypadku pojazdów lekkich oraz 9,9 proc. od ciężarówek.

Warto odnotować, że Staleksport w ostatnich miesiącach stosował dodatkowo promocyjną taryfę dla korzystających z płatności bezkontaktowych – zniżki sięgały nawet 30 proc., co także miało swoje przełożenie na wielkość przychodów – wiosną SAM informował, ze tylko w styczniu i lutym ubytek przychodów z tego tytułu wyniósł 2,115 mln zł.PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony